Öğretim elemanı ve öğrenci yetersizliğinden üniversitelerde 979 bölüm kapatılmış

Öğretim elemanı ve öğrenci yetersizliği sebebiyle üniversitelerdeki 979 bölümün kapatıldığı ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğrenim Kurulu (YÖK)’ten gelen yazı doğrultusunda, öğrenci ve akademisyen yetersizliği gerekçesiyle 979 programın kapatıldığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in soru önergesine verdiği yanıtta 979 bölümün kapatıldığı kaydedildi. Yükseköğrenim Kurulu (YÖK) istatistiklerine dayanan cevapta kapatılan programlardaki akademisyenlerin başka birimlere kaydırıldığı belirtildi.

Öğrencisiz ve atıl durumdaki üniversiteler geçen yıl sonu yayınlanan Sayıştay raporuna yansımış, üniversitelerdeki çok sayıda program ve fakültenin işlevsiz durumda olduğu anlaşılmıştı.

CHP’li Alpay Antmen’in verdiği soru önergesine cevap geldi. Gelen bu yanıt üniversitelerdeki akademik plansızlığın boyutunu bir kez daha ortaya koydu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanıtına göre 979 yükseköğretim programına son verildi.

Sayıştay’ın yükseköğretim kurumlarına ilişkin 2017 tarihli denetim raporlarına yansıyan öğretim elemanı ve öğrenci yetersizliği nedeniyle boş kalan bölümler, YÖK’ün istatistikleriyle yeniden netleşti.

BirGün’ün haberine göre, soru önergesine verilen yanıtta, kapatılan programlarda görev yapan öğretim elemanlarının kadrolarının YÖK kararı ve rektörün teklifi üzerine “uygun görülen” birimlere tahsis edildiği belirtildi.

Üniversitelerin plansız bir anlayışla üretim yeri olamayacağını belirten Antmen, yükseköğretimin iktidarın kadrolaşma alanları haline getirildiğine dikkati çekti. Antmen, akademideki kadroların iktidara yakın kişilere açıldığının altını çizerek “Kapatılan programların açılması esnasında alınan bu kadrolar Bakanın verdiği cevaptan anlaşıldığı üzere başka bölümlere ve birimlere aktarıldı. O program için o program ve bölümde uzmanlaşmış kişiler alınmadı mı? O bölümlere girişler nasıl yapıldı? Mülakatlar nasıl gerçekleşti?” sorularını sordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin