Üniversiteden bakana özel kürsü: Yeter ki doktora dersini versin!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, akademik koşulları karşılamadığı öne sürülen Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na doktora dersi vermesi için bir program açtı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde üç farklı gruba ‘Örgüt Teorisinde Çağdaş Yaklaşımlar’ başlıklı yüksek lisans dersi vermeye başlayacak.

Ancak bakanın akademik yeterliliği tartışma konusu oldu. Eğitim İş, Kasapoğlu için yönetmelikteki ‘yüksek lisans programı için ise en az iki yarıyıl boyunca bir lisans programında ders vermiş olması’ şartının görmezden gelindiğinini bildirdi.

‘İktidara yaranma’

Eğitim İş açıklaması şöyle: “Kayırmayla, Saray onayıyla rektör olanların koltukları koruma adına akademiye zarar verecek uygulamaları, gün geçtikçe utanç verici hale geldi. Bugüne dek şahit olduğumuz; emniyet amiri gibi davranmak, yalancı muhbirlik yapmak, siyasi iktidarın öznelerine fahri doktora dağıtmak gibi iktidara yaranma teknikleri geliştiren rektörlerin ‘Benim niye aklıma gelmedi’ diye homurdanacağı yeni metodun mucidi ise Burdur Mehmet Akif Üniversitesi rektörü olmuştur. Mayıs ayında görev süresi dolacak olan rektör Adem Korkmaz, gücü elinde tutmak için ilginç ve mevzuata aykırı bir yol seçerek Kasapoğlu’na kürsü verdi.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin