Ulusal muhafızlar Biden’in yemin töreni için Kongre binasında bekliyor

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın yemin töreni öncesi alınan güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Yemin töreni için görevlendirilen ulusal muhafızların bir kısmı ABD Meclis’inde yerde dinlenirken fotoğraflandı.

ABD’nin başkenti Washington’da son haftalarda yaşanan olaylar nedeniyle ülkenin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin gününden önce alınan güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. Binlerce asker otobüslerle başkente taşınırken, ABD’li gazeteci Nathaniel Reed, Kongre binası içinde yerde yatan askerlerin görüntüsünü Twitter’dan paylaştı.

6 Ocak’ta ABD’nin başkenti Washington’da Kongre binasının basılması ve 5 kişinin hayatını kaybetmişti.

 

Tedbirler istihbarat üzerine alındı

Savunma Bakanlığı yetkililerinden Ryan McCarthy, Ulusal Muhafız birliklerinin Kongre Binası çevresinde güvenlikten sorumlu olacağını söyledi.

McCarthy, Kongre binasının etrafına konuşlandırılacak askerlerin ağır silah taşıyacağını ve ciddi önlemler alacaklarını belirtildi. Bu kararn Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile fikir teatisi çerçevesinde alındı.

Pentagon yetkilileri, Trump destekçilerinin yapacağı iddia edilen protestolardan derin endişe duyduklarını söyledi. Yetkililer, bazıları silahlı olacaklarını söyleyen ve çoğu Trump yanlılarından oluşan yaklaşık 16 grubun Washington’da protestolar düzenlemek için harekete geçeceği istihbaratı aldıklarını aktardı.

Azil için ikinci oylama başladı

Öte yandan, Temsilciler Meclisi’nin Başkan Donald Trump’ın görevden uzaklaştırılması için bugün ikinci kez azil sürecini başlatmak üzere oylama gerçekleştiriliyor.

Demokrat Partililer Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ellerinde bulundurduğu için azil sürecini ilerletmede tek başlarına yeterli oya sahip. Bazı Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyeleri de Demokrat Parti’ye azil sürecinde destek vereceklerini açıkladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin