Ukrayna’da erken seçimin galibi Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy

Ukrayna’da yapılan erken genel seçimleri, üç ay önce devlet başkanı seçilen ve ilk icraatı meclisi feshetmek olan eski komedyen Vladimir Zelenskiy önde tamamladı.

Sandık çıkış anketlerine göre Devlet Başkanı Zelenskiy’nin “Halkın Hizmetkarı” partisi yüzde 44’lük oy oranıyla çoğunluğu elde etti ancak hükümeti kurmak için koalisyon ortağına ihtiyacı olacak.

Euronews’in haberine göre, yüzde 12’lik oy oranıyla seçimleri ikinci sırada tamamlaması beklenen Rusya yanlısı “Yaşam İçin Muhalefet Platformu”nu ise bir önceki devlet başkanı Petro Proşonke’nun “Avrupa Dayanışması” yüzde 8,9’lik oy oranıyla takip ediyor.

Sandık çıkış anketlerine göre eski başbakan Yuliya Timoşenko’nun “Anavatan Partisi” yüzde 7,6 oy, rock grubu Okean Elzi’nin solisti Svyatoslav Vakarçuk’un partisi “Ses” ise yüzde 6,3 oy oranı ile yüzde 5’lik barajı geçip meclise girmeye hak kazanan diğer partiler.

Geçen nisan ayındaki seçimlerde, sürpriz bir şekilde devlet başkanı seçilen 41 yaşındaki Vladimir Zelenskiy mecliste yeterli desteği olmadığından dolayı kendi politikalarını uygulayamıyor veya bakan atayamıyordu.

Nisan ayında yüzde 73 oranında oy toplamayı başaran Zelenskiy yargı, güvenlik ve seçim sisteminde radikal reformlar yaparak ülkede devlete güveni yeniden tesis etmeyi vadediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin