Uganda’nın tarihi “fildişi kulesi” alevlere teslim oldu

HABER | TÜRKMEN TERZİ

Afrika kıtasınının önde gelen bilim kuruluşlarından Uganda’daki Makerere Üniversitesi’nde Cumartesi gecesi çıkan yangın Pazar sabahı kontrol altına alınabildi. Ölen ya da yaralananın olmadığı yangında başkent Kampala’nın simgelerinden olan tarihi üniversitenin ikonik “fildişi kulesi” büyük hasar aldı.

Alevler, Makerere’nin ana binasının kendine özgü mavi panjurları ve beyaz duvarlarını de simsiyah etti. Çatıdan başlayan yangın dış pencerelerin büyük kısmını tamamen yok etti.

Kampala polisi, Afrika’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden biri olan Makerere’de hafta sonu yaşanan yangın ardından soruşturma başlattı.

Makerere’nin rektörü Barnabas Nawangwe attığı tweet ile yangının binada inanılmaz boyutlarda bir yıkıma sebeb olduğunu şu sözlerle anlattı, “Makerere Üniversitesi için çok karanlık bir sabah. İkonik Ana Yönetim Binamız alev aldı ve yıkım inanılmaz. Ancak yapıyı mümkün olan en kısa sürede eski haline getirmeye kararlıyız.”
Pazar sabahı kontrol altına alınan ve binanın sağ tarafındaki bütün katlara yayılan yangında, öğleden sonraya kadar alevler ve dumanların devam ettiği belirtildi.
Uganda yüksek öğretiminin “fil dişi kulesi” olarak ün kazanan Makerere Üniversitesi’nin yangın çıkan ana binasında rektörlük ofisi ve zemin katta arşiv bulunuyordu. Koronavirüsten dolayı eğitime uzun süredir ara verilen Makerere’de gelecek ay eğitime başlanacaktı.

Doğu Afrika tarihçisi Derek Peterson Makerere yangınının Uganda ve bölge eğitimi açısından büyük bir felaket olduğunu söyledi.

1922’de teknik okul olarak kurulan Makerere kısa süre sonra prestijli bir üversiteye dönüştü. Makerere’nin mezunları arasında Tanzanya’nın bağımsızlık dönemi lideri Julius Nyerere, Kenya’nın ünlü yazarı Ngugi wa Thiong ve York’un Anglikan Başpiskoposu John Sentamu gibi akademisyenler ve din adamları var.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin