Tutuklular kaderine terk edildi; mahkûm yakınlarının endişeli bekleyişi sürüyor!

AKP-MHP ortaklığı ile çıkarılan infaz yasasıyla 90 bin mahpus cezaevinden tahliye edilirken gazeteci, politikacı, akademisyen ve diğer politik suçluların da aralarında bulunduğu tutuklu ve hükümlüler koronavirüs salgınında cezaevlerinde kaderlerine terk edildi.

Adalet Bakanlığı Haziran’dan ayından beri cezaevlerindeki koronavirüs salgını süreci hakkında hiçbir açıklama yapmazken mahkûm yakınlarının endişeli bekleyişi sürüyor.

‘‘EŞİMİN KORONA OLDUĞUNU E-NABIZ’DAN ÖĞRENDİM’’

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan eşinden haber alamadığını belirten bir tutuklu yakını, cezaevindeki eşinin Kovid-19 olduğunu e-Nabız’dan bakarak öğrendiği belirtti. T. isimli tutuklu yakını ‘‘Tarafıma hiçbir bilgilendirme yapılmadı. En son 8 Eylül’de telefonla konuştuk. 21 gün oldu ben halen eşimden hiçbir şekilde bir haber alamıyorum.’’ dedi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, mahkûm yakınlarından çok fazla şikâyet aldıklarını söyledi. Karaca, ‘‘Cezaevinde bulunan eşinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ve eşinden hiçbir şekilde haber alamadığını, başka mahkumlar ve tutuklularla aynı ortamda kalmak zorunda olduğundan dolayı da sıkıntılı bir süreç yaşadığını ifade ediyorlar. Tutuklu yakınları cezaevlerinde gerekli tedbirlerin alınmadığını söylemektedir.’’ diye konuştu.

 ‘‘MAHKÛMLAR KARANTİNA ODASINDA 28 GÜN BOYUNCA KIYAFETLERİNİ DEĞİŞTİREMEDİ’’

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Karaca, duruşmaya giden bir tutuklunun 14 gün karantinaya alındığını ancak duruşmaya giden başka bir mahkumlarında bu süreçte aynı koğuşa alınmasıyla karantina süresinin 28 güne uzadığını kaydetti. Karaca, ‘‘28 gün boyunca karantinada tutulan mahkumların üzerlerindeki kıyafetleri değiştirmediklerini insanlık onuruna ve insanca bir yaşam koşuluna çok aykırı bir şekilde o üzerlerindeki kıyafetlerle günlerce karantina koğuşunda kaldıklarını ifade etmektedir’’ dedi.

‘‘BİR MASKEYİ 4 AY KULLANDILAR’’

Koronavirüs salgının sürecinde cezaevlerinde hijyen koşullarında sorunlar yaşandığına dikkat çeken bir tutuklu yakını şöyle konuştu: ‘‘Eşim 46 aydır tutuklu. Geçen haftaki telefon görüşünde ‘Koğuşta 4 kişi rahatsız, galiba korona’ demişti. Bu kişilerle aynı ortamda kalıyor. Bir maskeyi 4 ay kullandılar. Çocuklarım ayda en azından 1 kez babalarına sarılıyordu, sonra pandemi dönemi başladı. Şimdi kâbus gibi günler yaşıyoruz. Ciddi anlamda eşlerimizin sağlığından şüphe ediyoruz.”

‘‘CEZAEVLERİNDEN, MAHKÛM YAKINLARINDAN İLETİLEN ŞİKAYETLER GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR’’

Adalet Bakanlığı’ndan cezaevlerindeki durum hakkında açıklama yapmasını talep eden Karaca şöyle konuştu: ‘‘Biz buradan Adalet Bakanlığı’na sesleniyoruz. Haziran ayından bu yana cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerdeki Kovid-19 pozitif vakaları ya da filyasyonla temas halindeki vakaların açıklanmasını ve ailelerin bilgilendirilmesi istiyoruz. Cezaevlerindeki Kovid-19 nedeniyle yaşanan insan hakları ihlallerinin, yaşam hakkı ihlallerinin önüne geçilebilmesi için gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını talep ediyoruz. CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olarak cezaevlerinden, mahkûm yakınlarından iletilen şikayetler gün geçtikçe artıyor. Adalet Bakanlığı’nı pandemide tedbir almaya, düzenli ve şeffaf açıklama yapmaya davet ediyoruz.’’

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin