Turkuvaz Grubu’nu uyaran RTÜK bürokratı anında görevden alındı

AKP iktidarı, hoşuna gitmeyen bir karar veren veya rapor hazırlayan bürokratları keyfice görevden almaya devam ediyor. İddiaya göre bunun son örneği Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) yaşandı.

RTÜK İzin ve Tahsisler Daire Başkan Vekili Yasin Yiğit’in, hükümete yakın Turkuvaz medya grubuna yasayı açıkça ihlal eden uygulama konusunda uyarı yaptıktan bir gün sonra görevden alındığı öne sürüldü.

Yakın dönemde, devlet kurumlarındaki usulsüzlükleri raporlayan Sayıştay’ın Denetim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker ile son 15 yılın en yüksek enflasyon rakamını açıklayan TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı da görevinden alınmıştı.

HUKUKSUZ EL KONULAN FREKANSLAR PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Samanyolu TV, Bugün TV, Kanaltürk gibi TV ve radyo kanalı frekanslarının birçoğu, Hizmet Hareketi’ne yakın olduğu iddiasıyla hukuksuz ve kanunsuz bir şekilde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) verildi.

Şaibeli 15 Temmuz darbe girişiminin ardından söz konusu kanalların bir kısmı iktidara en yakın Turkuvaz Yayın Grubu’na satıldı. İşte RTÜK’teki görevden alınma olayı bu satışla ilgili yaşandı.

Cumhuriyet gazetesinin CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşçı’ya dayandırdığı haberine göre, Turkuvaz’ın satın aldığı 35 frekanstan 11’i önceden sahip olduğu frekanslarla çakıştı. Mevzuat, yayıncı şirketin “bir bölgede iki frekansa sahip olmasını” yasaklıyor.

KANUNİ GÖREVİNİ YAPTI, BİR GÜN SONRA ALINDI

RTÜK İzin ve Tahsisler Daire Başkanvekili Yasin Yiğit, 9 Ocak’ta Turkuvaz Medya Grubu’na gönderdiği yazıda, “Mevzuata uyulması, çakışan frekanslardan bir tanesini iade etmesi gerektiği”ni belirtti. Ancak Yiğit, bir gün sonra, 10 Ocak Perşembe günü İzin ve Tahsisler Daire Başkan Vekilliği görevinden alındı.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya’nın amcasının oğlu, üst kurulun İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Ömer Yerlikaya ile İzin ve Tahsisler Daire Başkan Yardımcısı Ali Sarı ve daha sonra görevden alınan Daire Başkan Vekili Yasin Yiğit arasında başka bir konuda hukuki tartışma yaşandı.

Tartışmadan sonra İzin ve Tahsisler Daire Başkan Vekili Yiğit ile birlikte aynı dairenin Başkan Yardımcısı Ali Sarı da görevinden alındı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin