Türkiye’de sosyal medyaya büyük sansür hazırlığı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi taslağı, görüş alınmak üzere sivil toplum kuruluşlarına gönderildi. Toplam 62 maddeden oluşan yasa taslağı farklı konularda düzenlemeler içeriyor. Yabancı sosyal medya şirketleri de torba teklif içine girdi.

Yasa taslağına göre, Twitter, YouTube, Facebook ve Instagram gibi sosyal ağların Türkiye’de temsilci bulundurması zorunlu hale getiriliyor. Teklif, temsilci bulundurmayan sosyal ağların trafiğinin kısıtlanmasına da olanak tanıyor.

Teklife göre sosyal ağlar, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini de Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağlara 1 milyon TL’den 5 milyon TL’ye kadar para cezası uygulanabilecek. Kullanıcı verilerinin Türkiye’de tutulma zorunluluğu, savcı ve hakimlerin başvurusu durumunda kullanıcı bilgilerinin verilmesiyle sonuçlanacak.

Düzenlemeye sosyal medya ağlarından sakıncalı olduğu iddia edilen içeriğin kaldırılması talebini yerine getirilmezse tazminat talep edilecek.

Sosyal medyada eleştirilen düzenleme için ‘sansür’ yorumları yapılıyor.

Düzenlemenin ayrıntıları şöyle;

İNTERNET TRAFİĞİ BANT GENİŞLİĞİ DARALTILACAK

Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki yetkili makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi için yetkili en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemekle yükümlü olacaklar. Bildirime rağmen 30 gün içinde temsilci belirlemeyen sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50’si oranında daraltılacak. Yeniden 30 günlük süre içinde temsilci belirlenmemesi halinde bant genişliği yüzde 95 oranında daraltılacak.

EN GEÇ 72 SAAT İÇİNDE CEVAP VERMEK ZORUNDA

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriklere ilişkin başvuruda bulunan kişilere en geç 72 saat içinde cevap vermek zorunda olacak. Bu kuruluşlar, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmakla yükümlü olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin