Türkiye’de muteber ne kaldı?

YORUM | HAKAN TANER

Bir yazar arkadaşım sohbet esnasında “Türkiye’de muteber bir kurum kaldı mı?” diye sordu. Fazla düşünmeden “Ben göremiyorum.” dedim.

“Bir tane var: Meteoroloji, tüm tahminleri doğru.” dedi.

Aradan bir müddet geçtikten sonra Meteoroloji’nin tahminleri de tutmamaya başlayınca arkadaşım bu defa “Sanırım oraya da TÜBİTAK’ta olduğu gibi hayvanat bahçesi müdürü atamışlar.” ifadelerini kullandı.

Bir müddet sonra arkadaşımın tahmini doğru çıktı.

Aktüel konularımız global olarak koronavirüs ve deprem gerçeği.

Elazığ’da 24 Ocak Cuma akşamı meydana gelen 6.8 büyüklüğünde deprem sonrası karşılaştığımız manzara artık bizi şaşırtmıyor.

Elazığ Valisi sicil amiri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dönerek “Bu arada algı da çok iyi Sayın Bakanım!” diyerek önceliğini aşikâr etti.

Diğerleri de ondan geri kalmıyordu. Kızılay’ın başkanı depremden hemen sonra “Kızılay’a bağış yapın” diye yaygara koparınca milletin de haklı olarak “Ne bu fırsatçılık!” diyerek tepkisini çekiyordu.

Kızılay bu ülkenin 100 yıllık bir kurumu. En itibarlı kurumlarından biri idi.

Ülkedeki kalite erozyonunda itibarlı kişi ve kurum da kalmadı.

İktidar her şeyi kendine benzetti.

KIZILAY ARTIK YANDAŞ ÇİFTLİĞİ

Her kurum gibi Kızılay da yandaş çiftliğine dönüştü. Nepotizmden Kızılay’ın da nasibini almaması düşünülemezdi.

İş sadece yandaş atamalarla sınırlı değil, Kızılay’ın kiraladığı her yerde yandaş kişi ve kurumların binalarını pek de Kızılay’a uygun olmayacak fiyatlarla kiraladığını görüyorsunuz.

Maaşlar füze hızıyla arttı. Elime bir liste geçti. O listede Kızılay’da müdürlük yapan hepsi de iktidar yakını olan kişilerin maaşları var. En düşüğü 16 bin 800 TL ila 35 TL arasında değişiyor maaşlar.

Listeyi daha önce Kızılay’da görev yapmış bir tanıdığa gönderdim. “Doğru mu bu liste?” dediğimde, “Ağabey bu görünen, gerçeği bundan çok fazla.” diye cevap verdi.

Kızılay yöneticilerinin lüks araba düşkünlüğü de daha önce gündeme gelmişti. Yöneticiler genellikle Alman marka Audi A6, Mercedes ve cip seviyormuş!

Bu arada biraz araştırma yaptığımızda Kızılay’ın bir ünite kanı 150 TL’den sattığını öğreniyoruz.

Daha önce düzenli olarak Kızılay’a kan bağışında ve yardımda bulunan biri olarak artık bu hasletlerimden vazgeçeli epey zaman oldu. İyi ki de olmuş.

Ülkede en azından numune olarak dahi bir tane itibarlı kurum bıraksaydınız ne iyi olurdu.

Öyle görünüyor ki Kızılay daha çok konuşulacak. Zira başkanının daha önce attığı skandal tweetler peş peşe gündeme gelmeye devam ediyor.

Çivisi çıkmış derler ya! Artık ortada çivi falan yok.

Yanlışları düzeltmeye kalksan bugün başlasan rehabilitasyonu bile çeyrek asır sürer…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin