Türkiye’de kayıp cüzdanın sahibine dönme ihtimali yüzde 20

Araştırmaya göre Türkiye'de kayıp bir cüzdanın sahibine dönme olasılığı yüzde 20. İsviçre'de ise aynı oran yüzde 75!

Ülkelere göre kayıp cüzdanların sahiplerine dönme ihtimalini hiç merak ettiniz mi? Birileri bunu merak etmiş ve ve 40 ülke ve 355 şehirde toplam 600 bin dolara mal olan bir deney yapmış. Türkiye sonuçları yüzde 20! Araştırmaya göre cüzdandaki nakit miktarı arttıkça, sahibine ulaşma şansı da artıyor.

Deneyde, içinde farklı miktarlarda nakit bulunan 17 bin cüzdan kullanıldı. Cüzdanlara alışveriş listesi, anahtar ve elektronik posta adresleri ve hayali isimlerin yazılı olduğu kartvizitler konuldu. Bazılarına nakit yerleştirilirken, bazıları ise boş bırakıldı. Araştırma ekibinden asistanlar bu cüzdanları yolda bulmuş gibi yaparak, müze, otel gibi binaların resepsiyonlarına ya da bina çalışanlarına teslim etti. Daha sonra kaç kişinin cüzdanları sahibine ulaştırmaya çalıştığı, hangi cüzdanların geri döndüğü kayıt altına alındı.

PARA MİKTARI ARTTIKÇA, DÖNME ŞANSI ARTIYOR

Araştırmanın raporunu hazırlayan, Michigan Üniversitesi’nden Alain Cohn, “Kaybettiğinizde bulmak istiyorsanız cüzdanınızda para bulundurun” diyor. Araştırma sonuçlarına göre içinde para olan cüzdanın sahibine dönme ihtimali boş cüzdana göre daha fazla. Kayıp bir cüzdanı bildirme oranı yüzde 40 iken, içinde nakit olması bu oranı yüzde 51’e çıkartıyor.

EN DÜRÜST İSVİÇRELİLER

Dürüstlük seviyesinde İsviçre ve Norveç liste başı olurken, Peru, Fas ve Çin en alt sıralarda yer aldı. Türkiye’de içi boş kayıp cüzdanlardan yüzde 20’si geri dönerken, nakit bulundurulan cüzdanların yüzde 40’tan fazlası sahibine ulaştı. İsviçre ve Norveç’te, içinde para olan cüzdanları teslim alan personelin yüzde 70’ten fazlası kayıp cüzdanın sahibini bulmak için çaba gösterirken, Çin’de bu oran yüzde 20’lere kadar indi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin