Türkiye, tutuklu gazetecilerin yüksekliği ile Avrupa Konseyi raporlarında alarm veriyor

Hukukçu Kerem Altıparmak, Avrupa Konseyi’ndeki ülkelerin  tutuklu gazetecileri gösteren rapor ve tablolarına dikkat çekti. Avrupa Konseyi resmi web sitesinde yayınlanan 2018 verilerine göre, Konsey üyesi sadece 4 ülkede tutuklu gazeteci bulunuyor. Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve Türkiye. Üç ülkedeki tutuklu sayısı toplamda 19 iken, Avrupa Konseyi web sitesinde istatistiklere yansıyan bilgiye göre Türkiye’de bu sayı 108. Basın özgürlüğü ve tutuklu gazeteciler açısından alarm seviyesi isi birinci sırada.

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BU KADAR TUTUKLU GAZETECİ YOK!

Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında yaşadığı gerilemeye dikkat çeken hukukçu Altıparmak, twitterden yaptığı; “  47 üyesi Avrupa Konseyinde tutuklu gazetecileri gösteren tablo. Sadece 4 ülkede tutuklu gazeteci var. Diğer 3 ülke toplamı 19, Türkiye 108. Herşeye “Dünyanın hiçbir yerinde” diye başlıyorlar ya. Evet dünyannn hiçbir yerinde bu kadar tutuklu gazeteci yok!” paylaşımı ile konuya dikkat çekti.

STOCHOLM CENTER FOR FREEDOM’UN GAZETECİLER  RAPORU

Tutuklu gazeteci davalarını ve dosyalarını yakından takip eden Stockholm Center For Freedom’ın 24 Ocak 2018 tarihli güncel raporuna göre ise, çoğu 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklu gazeteci sayısı 218, aranan gazeteci sayısı 140.

İşte o istatistik ve paylaşımlar: 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin