Türkiye, rejimi doyuramıyor

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Neymiş; millet açmış! Aç olarak dolaşanları, buyurun siz de doyuruverin.” sözleri kamuoyunda büyük tepki çekti. Erdoğan, ne gerekiyorsa yaptıklarını, bütün imkanları seferber ettiklerini savunuyor. “Yapılandırma ise bütün yapılandırmaları yapıyoruz.” diyor. Erdoğan’ın açıklamasına göre kredi borçlarının yeniden ‘yapılandırılması’ bile destek! Ancak rakamlar Erdoğan’ı yalanlıyor. Resmi verilere göre yandaş müteahhitleri gırtlağına kadar doyuran AKP iktidarı, konu millet olunca topu muhalefete atıyor: “Buyurun siz doyurun!”

AKP’nin TBMM’de düzenlenen grup toplantısında konuşan Recep Tayyip Erdoğan, yine çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının Meclis gündemine getirilmesine tepkiliydi. Vahim iddialar için “Suç örgütlerinin iftiralarıyla kaybedecek zamanımız yok.” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın hedefinde ‘milletin aç olduğunu’ söyleyen İyi Parti lideri Meral Akşener de vardı. İlginç ifadeler kullandı, milletin aç olmadığını iddia etti. Erdoğan, “Durmadan hep iftira. Neymiş millet açmış! Bundan bahsediyorlar. Aç olarak dolaşanları, buyurun siz de doyuruverin. Biz ne gerekiyorsa bütün imkanlarımızı seferber ederek bunları yaptık. Bu konuda en ufak bir aksama söz konusu değil. Yapılandırma ise bütün yapılandırmaları yapıyoruz. Bunlar çıkmış millet aç diyor.” ifadelerini kullandı.

DESTEK YOK, BORÇ VAR!

Erdoğan’ın açıklamasına göre ‘borçların yeniden yapılandırılması’ bile ‘destek’ olarak görülüyor. Erdoğan, 31 Mayıs’taki açıklamasında salgın sürecinde millete verilen desteğin 661 milyar TL’ye ulaştığını söylemişti. Halbuki söz konusu rakamın yüzde 80’den fazlası ‘borç/kredilerden’ oluşuyordu. Merkezi bütçeden verilen hibe desteği sadece 9 milyar TL. IMF’nin, ülkelerin GSYH’lerine göre pandemi destek ve harcamalarının oranlarına ilişkin geçtiğimiz ay açıkladığı rapora göre ise Türkiye, yüzde 1,9 ile en az yardımı yapan ülkeler arasında.

RAKAMLAR, ERDOĞAN’I YALANLIYOR

Ekonomiye ilişkin bütün rakamlar Erdoğan’ı yalanlıyor. Resmi verilere göre millete verilen destek 5’li çeteye, yandaş müteahhitlere ve Saray’a aktarılan bütçenin yanında devede kulak bile değil.

Sayıştay’ın raporuna göre 2019’de Saray’ın günlük masrafı 10 milyon TL’ydi. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı’nın yıllık harcaması bir önceki yıla göre 4 kat artışla 3.6 milyar TL olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yıl Saray’ın bütçesinin ne kadar olduğunu bilmiyoruz, açıklanmıyor. Ancak rakamın 5 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

SARAYLARA BÜTÇE YETMİYOR

Erdoğan için Marmaris’te inşa edilen yazlık saray ile Ahlat’ta Van gölü kıyısına yapılan sarayın toplam maliyetinin ilave iş çıkmazsa 740 milyon TL olması bekleniyordu. 30 milyon TL proje bedeliyle başlanan Ahlat’taki Saray’ın yapımı tamamlandı; maliyeti 125 milyon TL’ye çıktı. Sadece bir sarayda maliyet 4 katına çıktı. İki sarayın kaça mal olduğu bilinmiyor.

2016 yılında yatırım programına giren ve 650 milyon liraya tamamlanacağı hesaplanan Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı sarayının içinde yer alan ‘ek hizmet binasının’ toplam 3 milyar 53 milyon 800 bin liraya mâl olacağı açıklanmıştı. Ek hizmet binası için bu yılın başına kadar 2 milyar 972 milyon 800 bin lira harcandı.

18 YILDA 5’Lİ ÇETEYE 220 MİLYAR DOLAR

Dünyada kamudan en fazla ihale olarak tarihe geçen 5’li çeteye 18 yılda 220 milyar dolar aktarıldı. 2021 yılı bütçesinde garanti ödemeleri için ayrılan para 31 milyar TL! Sadece Osmangazi Köprüsü için vatandaşın cebinden dakikada 1.156 dolar çıkıyor.

Yaklaşık 1 buçuk milyon yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanı için alındığı açıklanan önlemlerle dört ayda 61 olan yolcu sayısı Mayıs ayının sonunda 641’e çıkarıldı. 5 ayda 641 yolcu! 2021 garantisinin karşılanabilmesi için yıl sonuna kadar alandan 1 milyon 317 bin 733 yolcu uçması gerekiyor, aksi halde şirketin kasasına yine kamudan milyonlar aktarılacak.

DHMİ’nin, uçmayan yolcular için şirketlere 2020 yılında 172 milyon dolar garanti ödemesi yaptığı ortaya çıkmıştı. 6 yılın sonunda yandaş müteahhitlere Hazine’den ödenen toplam tutar ise 500 milyon dolar.

Merkez Bankası’nın sadece 18 ayda heba edilen 128 Milyar dolarlık rezervinin akıbeti hala belli değil. O kadar paranın kime, hangi kurdan, hangi yöntemle ve kaça satıldığı açıklanamıyor.

DEMİRÖREN DOYMUYOR!

Demirören Medya Grubu’na 2018 yılı nisan ayında Doğan Medya Grubu’nu satın alması için verilen 700-750 milyon dolarlık kredinin ödenip ödenmediği de belirsiz. Bu konuda ne ilgili bankadan, ne muhatap firmadan ne de iktidar temsilcilerinden tek satır açıklama yapılmıyor. Sadece 700 milyon dolarlık bütçe ile 2 milyon yoksul aileye 3’er bin lira destek verilebilirdi.

17 MİLYON İNSAN SOSYAL YARDIMA MUHTAÇ HALE GELDİ

Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programında yer alan verilere göre yaklaşık 17 milyon kişi sosyal yardımlarla ayakta durabiliyor. Vatandaşlar boğazına kadar borca batmış durumda. 2015 yılı sonunda 306 milyar TL olan toplam tüketici kredi miktarı bugün 695 milyar liraya dayandı. Son 5 yılda vatandaşın borcu ikiye katlandı.

AKP’YE ÇİFTE MAAŞ DA YETMİYOR

Vatandaşlar çöpten topladıkları atıklar, Pazar yerlerinden buldukları sebze ve meyvelerle geçinmeye çalışırken, AKP’li yüzlerce bürokrat ise 2-3 yerden ballı maaşlarla ‘karnını doyurmaya’ çalışıyor. Bir fabrika işçisi 2 bin 825 lira maaşla ay sonunu getirmeye çalışıyor; ancak evlerine aylık 50-60 bin lira giren AKP’liler doymuyor…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin