Türkiye, Moğolistan’daki okulları kapattırmak için milletvekili heyeti gönderdi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından AKP Hükümeti yurt dışındaki Hizmet Okulları’nı kapattırmaya yönelik çabalarını hızlandırdı. Türkiye’nin iyi ilişkilerinin olduğu ülkelerde, okulların ve işyerlerinin kapatılması için mücadele Dışişleri Bakanlığı’nın en büyük gündemi. Bu ülkeler arasında Somali, Ekvator Ginesi gibi fakir ülkelerin yanı sıra, Ürdün ve Azerbaycan gibi Türkiye ‘dostları’ da bulunuyor.

Turkye Times’ın haberine göre, Temmuz’dan bu yana Türk hükümeti Moğolistan’a adeta çıkarma üstüne çıkarma yapıyor. Milletvekilleri Nureddin Nebat, Abdulkadir Akgül, Reşit Polat, Fehmi Küpçü, Ziya Aktunyaldız, Erkan Haberal ve Bülent Yener Bektaşoğlu’ndan oluşan heyet bu hafta başkent Ulan Bator’u ziyaret etti. Burada, ülkenin dışişleri, savunma bakanları ve Meclis başkanı ile görüştü. Görüşmeye dışişlerinden Cem Sultan Aktaş da katıldı.

Ziyaret çerçevesinde Moğolistan medyasında da Moğol hükümetinin, Ankara’nın talebi üzerine bu okulları kapatabileceği, Hizmet’le ilişkili kişilerin işlerine el koyabileceği söylentisi yayıldı.

Ağustos ayında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun telefonuyla başlayan diplomatik trafik, 13 Ekim tarihinde Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin’in Moğolistan’ı ziyaretiyle hız kazandı. Geçen hafta da TİKA Başkanı Serdar Çam, ülkede Türk okullarının kapatılması için lobicilik yapmıştı.

Ayrıca Moğolistan’daki Türk Büyükelçi Murat Karagöz’ün ülke medyasında iki röportaj ve bir yazı ile bu okulların ‘tehlikelerini’ anlatması da projenin bir parçası olarak göze çarpıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin