Türkiye milyonlarca almıştı; Çin’den aşı itirafı: ‘Etkisi düşük, karıştırmayı düşünüyoruz’

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) direktörü Gao Fu, Çin’in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ürettiği aşıların etkinliğinin düşük olduğunu itiraf etti.

CDC yöneticisi Gao, Cumartesi günü Güneybatı Chengdu kentinde düzenlenen bir konferansta, Çin aşılarının ‘çok yüksek koruma oranlarına sahip olmadığını’ açıkladı. Gau ayrıca Çin hükümetin desteğiyle bu aşıların karıştırılmasının veya doz aralığında değişikliğe gidilmesinin planlandığını söyledi.

​Gao, “Aşılama süreci için farklı teknik hatlardan farklı aşıları karıştırarak kullanmamız resmi olarak gözden geçirilecek” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, devlete ait iki aşı üreticisi şirket olan Sinovac ve Sinopharm tarafından geliştirilen aşılar; Meksika, Türkiye, Endonezya, Macaristan, Brezilya ve Türkiye dahil 22 ülkeye ihraç edildi.

Uzmanlar, onay sürecinin karmaşıklığı nedeniyle Çin aşılarının ABD, Batı Avrupa ve Japonya’ya satılma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.

Açıklanan verilere göre, 2 Nisan itibarıyla Çin’de yaklaşık 34 milyon kişi, gerekli olan iki doz aşının ikisini de aldı ve nüfusun yaklaşık 65 milyonu da bir doz aşısını oldu.

Pazar günü düzenlenen basın toplantısında görevliler, Gao’nun yorumlarıyla veya resmi planlardaki olası değişikliklerle ilgili sorulara doğrudan yanıt vermedi. Ancak bir başka CDC yetkilisi, geliştiricilerin mRNA tabanlı aşılar üzerinde çalıştığını belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin