Türkiye ile Yunanistan arasında ‘çocuk’ atışması

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Türkiye hakkında yaptığı ‘haylaz çocuk’ yakıştırmasına aynı üslupla cevap verdi. Dışişleri Bakanlığı, “Avrupa’nın şımarık çocuğu unvanı esasen Yunanistan’a aittir.” dedi.

Dendias, hafta sonu Yunanistan’da yapılan seçim öncesi Euronews’in “Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki hareketleri sizi endişelendiriyor mu?” sorusuna şu cevabı vermişti:

“Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi Kıbrıs’a aittir. Dahası Türkiye Kıbrıs’ın AB üyesi, egemen bir ülke olduğunu göz önüne alarak hareket etmeli. Uluslararası hukuğa aykırı davranmak Türkiye’ye bir şey kazandırmaz. Türkiye Doğu Akdeniz’in haylaz çocuğu gibi hareket etmeyi bırakıp modern ve ciddi bir oyuncu haline gelmelidir.”

‘Şımarık çocuk unvanı Yunanistan’a aittir’

Dışişleri Bakanlığı, Dendias’ın Türkiye’ye yönelik sözlerine bugün cevap verdi. Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Avrupa’nın şımarık çocuğu unvanı esasen Yunanistan’a aittir. Avrupa’nın haylaz çocuğu ise uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ve Yunanistan ile yıllardır Doğu Akdeniz’i istikrarsızlığa sürükleyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’dir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde sözde adanın tamamını temsil ederek Avrupa Birliği üyesi olması, kendilerine Kıbrıs Türklerinin meşru hak ve çıkarlarını gasp etme hakkını vermez.

Bu anlayışla Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve AB yetkilileri tarafından yapılan ve ülkemizin bu faaliyetlerini yasa dışı olarak niteleyen açıklamaları da reddediyoruz. Bu açıklamalarda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortak kurucusu olan ancak hakları 1963 yılından itibaren gasp edilen Kıbrıs Türklerinden hiç bahsedilmemesi ve adada sanki Kıbrıs Türkleri yokmuş gibi davranılması ibret verici bir durumdur.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin