Turkcell: Ziraat Bankası’nın verdiği 1.6 milyar dolarlık krediyle ilgimiz yok

Turkcell, Ziraat Bankası’nın Turkcell’in eski patronu Mehmet Emin Karamehmet’in Virgin Adaları’ndaki şirketine verdiği 1.6 milyar dolarlık krediyle ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Söz konusu kredi şirketimiz tarafından kullanılmamış olup, ilgili kredi sözleşmesine doğrudan ya da dolaylı şekilde taraflığımız da bulunmamaktadır” denildi.

Sayıştay raporunda, Ziraat Bankası’nın ‘vergi cenneti’ olarak bilinen British Virgin adalarındaki bir şirkete 2014 yılında verdiği 1,6 milyar dolarlık krediden, geçtiğimiz Mart ayına kadar sadece 17,5 milyon TL tahsil edebildiği ortaya çıkmıştı.

Bu durum karşısında bankadan yapılan açıklamada, “Medya ve denetim tarafında gerçek olmayan, eksik bilgilerle kanaatler oluşturulmaya çalışılmaktadır” iddiası öne sürülmüştü. Banka kredinin kime verildiğini de şöyle açıkladı: “Bahsi geçen tutardaki kredi, Çukurova Grubu’na, Turkcell İletişim A.Ş.’deki dolaylı hissedarlığı münasebeti ile Türk Ortaklığı’nın devam edebilmesi amacıyla tesis edilmiştir.”

Faik Öztrak’dan Ziraat Bankası ve Türkcell açıklaması

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda Ziraat Bankası’nın verdiği krediyi de gündeme getirdi.

Sayıştay’ın Ziraat Bankası’na ilişkin 2019 yılı denetim raporunda Ziraat Bankası olarak bilinen Virgin Adaları’nda kurulu bir şirkete 2014 yılında 1 milyar 637 milyon dolar kredi verdiğini anımsatan Öztrak, şunları söyledi;

*2014 yılında verilen 3 yıl geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli 1 milyar 637 milyon dolarlık kredi için 2020 Mart ayına kadar herhangi doğru dürüst bir ödeme yapılmadığını, bankaya, Sayıştay Raporu söylüyor.

*Ziraat Bankası ise bu kredinin Türkcell’in Varlık Fonu’na geçtiği 2020’de tahsil edildiğini açıkladı. Yani Ziraat Bankası 6 yıldır tahsil edemediği kredi alacağını şirket Varlık Fonu’na geçince birden bire tahsil etmiş. Ancak Varlık Fonu’nca devralınan hissenin İsveçli yabancı firmaya ait yüzde 24’lük pay olduğunu biliyoruz.

*Bunun için İsveçli firmaya ödenen tutar tam 530 milyon dolar. Böylece Tükcell’in Varlık Fonu’ndaki payı yüzde 26’ya çıkmış. Ziraat Bankası’na 1 milyar 637 milyon dolarlık kredi karşılığında teminat olarak verilen Türkcell hisse payı yüzde 13,8. Şimdi İsveç firmasının elindeki yüzde 24 Türkcell hissesinin ancak 530 milyon dolar ederken, Ziraat Bankasın’daki yüzde 13,8 hissesinin değeri nasıl 1 milyar 637 milyon dolar ediyor?

*İsveçli firmaya verilen rakamla Ziraat Bankası’nın teminata esas aldığı değerleme arasında dağlar kadar fark var? Bu kadar fark normal değil. Ya yüzde 24’lük pay için ödenen 530 milyon dolar çok ucuz ya da Ziraat Bankası krediyi verirken teminatı aldığı payların değerini çok şişirmiş.

*Tam bir Nasrettin Hoca fıkrası gibi, kedi buradaysa ciğer nerede, ciğer buradaysa kedi nerede? Ziraat Bankası borç ödendi diyor eğer borç ödendiyse Ziraat Bankası’nın Genel Müdürü Türkcell Yönetim Kurulu’nda hala neden görev yapıyor. Yine aynı genel müdürün Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu’nda da bulunması acaba tesadüf mü?”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Ziraat bankası çiftçiye verdiği kirediyi geri odememinde donuna kadar soyarlar.sozkonusu milyar dolarlar oldumu kapatmaya çalışırlar aciklarinida çiftçinin vergisi asgari çalışanın vergisi pazardaki meyve bin vergisi daha sonra benim benim cifcim benim vatandaşım benim köylüm diye konusken yüzleri bile kizarmaz

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin