Türk yargısı durdurulamıyor: Bir şair daha tutuklandı!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Türkiye cezaevlerinde tutuklu bulunan gazeteci, şair ve yazarlara bir yenisi daha eklendi! Şair ve yazar Yılmaz Odabaşı, Yalova’da noter işlemleri sırasında hakkında verilmiş bir yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındı. Karar yüzüne okunan Odabaşı, jet hızıyla tutuklanarak Kandıra Cezaevi’ne gönderildi.

Odabaşı’nın gözaltına alındığı duyurduğu tweet’le tutuklandığını belirttiği tweet arasında sadece 12 dakika var! Yılmaz Odabaşı, kasım ayında twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda 2 yıl 9 ay hapis cezası aldığını açıklamıştı. 25 Ocak 2017’de ise Erdoğan’a hakaretten 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmış ve cezası ertelenmişti. Edinilen bilgilere göre 27 Aralık’ta da Odabaşı’nın köydeki evi jandarma tarafından basıldı. Ancak kendisi evde olmadığı için gözaltı işlemi yapılamadı. 

BÜYÜK TRAJEDİLER YAŞANIYOR, SES OLALIM

Jet tutuklama kararının Yılmaz Odabaşı’nın dün sabah yaptığı paylaşımdan saatler sonra yaşanması da dikkat çekti. Odabaşı söz konusu paylaşımında, Türkiye’de son dönemde yaşanan zulümlere dikkat çekerek, “12 Eylül’de biz solculara yıllarca uygulanan acımasız kıyım, bugün Fethullah Gülen cemaatiyle bir biçimde ilişkilendirilen onbinlere ve KHK’lılara uygulanıyor…Herkes insan olmakla saygıdeğer; hele ‘kadınlara(analara), çocuklara kıymayın efendiler! Yürek donduran, uykularımızı kaçıran büyük trajediler yaşanıyor. Ses olalım!” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’de bir gazeteci ve yazar daha cezaevine gönderildi. Gazeteci, şair ve yazar Yılmaz Odabaşı, bir işlem için gittiği noterde gözaltına alındı. Gelişmeyi sosyal medya hesabından, “An itibarıyla  bir noter işlemi yaparken gelen polislerce gözaltına alndım ve sivil polislere teslim edildim. Adliyeye götürülüyorum.” paylaşımıyla duyuran Odabaşı, 12 dakika sonra ise tutuklandığını yazdı: “Kandıra Cezaevi’ne götürülüyorum.”

Yılmaz Odabaşı, geçtiğimiz ay Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda 2 yıl 9 ay hapis cezası aldığını açıklamıştı. 2015 yılında yazdığı bir yazıda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davadan 2017’de beraat eden Odabaşı, 25 Ocak 2017’de ise yine Erdoğan’a hakaretten 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmış ancak cezası ertelenmişti.

EVDE DEĞİLDİM, JANDARMALAR GELMİŞ

Yılmaz Odabaşı, 27 Aralık’ta yaptığı paylaşımda, “Evde değildim. Jandarma bölgesinde-bir köyde-oturduğum halde dün sivil polisler önce muhtara, sonra evime gelip beni aramışlar. İyimser tahminle Twitter yorumlarımla ilgili bir ifade içindir umarım… Salı günü adliyeye gidip, şu pandemi süreci vakalardan çok muhalifler için canla başla çalışan canımız devletimizin bana (da) yılbaşı sürprizi neymiş öğreneceğim:)” ifadelerini kullanmıştı.

‘MAZLUMLARA SES OLALIM’ DEMİŞTİ

Yılmaz Odabaşı’nın, dün sabah Türkiye’de yaşanan zulümlerle ilgili yaptığı paylaşım dikkat çekmişti. Odabaşı, söz konusu paylaşımında, “12 Eylül’de biz solculara yıllarca uygulanan acımasız kıyım, bugün Fethullah Gülen cemaatiyle bir biçimde ilişkilendirilen onbinlere ve KHK’lılara uygulanıyor…Herkes insan olmakla saygıdeğer; hele “kadınlara(analara), çocuklara kıymayın efendiler! Yürek donduran, uykularımızı kaçıran büyük trajediler yaşanıyor. Ses olalım!” cümlelerine yer vermişti. Odabaşı, söz konusu paylaşımdan 5 saat sonra tutuklandı.

TUTUKLU GAZETECİLER ÜLKESİ!

Türkiye’deki cezaevlerinde tutuklu gazetecilerin sayısına ilişkin farklı rakamlar var. Bunlara göre 125 ila 228 arasında gazeteci şu anda tutuklu. Washington merkezli düşünce kuruluşu Freedom House’un 2010 yılına dair ‘Dünya Basın Özgürlüğü’ listesinde Türkiye, 196 ülke arasında 106. sırada yer alıyordu. Basını ‘kısmen özgür’ olan ülkeler arasındaydı. 2014’te Türkiye, ‘basını özgür olmayan’ ülkeler kategorisine geriledi. 42 ülkenin yer aldığı Avrupa’da ‘basın özgürlüğü’ konusunda son sırada yer aldı. 2015’te Pakistan ve Malezya İle birlikte 142. sıraya yerleşti. 2017’de ise 199 ülke arasında 163. sıraya kadar düştü. Angola, Myanmar, Çad ve Zimbabve’nin bile gerisine!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin