Türk diasporası mı? Güldürmeyin!

YORUM | HASAN CÜCÜK

Avrupa kökenli AKP Milletvekili Zafer Sarıkaya, Berlin’de buluştuğu sivil toplum örgütü (STK) temsilcilerine “Türk diasporası ihmal edildi” demiş. Avrupa’da 5 milyon Türk vatandaşının yaşadığını belirtip, “Örgütlenmek çok önemli. Örgütlenirseniz, güçlenirsiniz” dedikten sonra ilave etmiş: “Yurt dışında yaşayanlar arasında bizim için bir fark yok. Onlara ‘Anadolu’dan gelen herkes’ gözüyle bakıyoruz. Bir tek bölücüler ‘Anadolu’dan gelen herkes’ içinde değil.”

Bir taraftan klasik birlik-beraberlik mesajı, diğer taraftan insanları ‘bölücü’ diye suçlayıp bölücülük yapmak.

Zafer Sarıkaya, “Başarısız olduk!” itirafında bulunduğu Türk diasporasını kurmak için kolları sıvayanlardandı. Kendi ifadesiyle ‘ikinci kuşak bir gurbetçi’ olarak Almanya’da doğdu. Eğitimini Türkiye’de tamamlayıp, yeniden Avrupa’ya döndü. Milli Görüş gömleğini tıpkı Recep Tayyip Erdoğan gibi çıkarıp AKP saflarına katıldı. Avrupa’da arka bahçeleri olarak UETD’nin kurulmasında rol oynadı. UETD başkan yardımcılığından TBMM’ye milletvekili olarak geçiş yaptı.

AKP’nin alametifarikalarından biri, kendi dönemindeki başarısızlıkları hiç dahli yokmuş gibi pazarlaması. Aynı taktiği Avrupalı Türkler için de uyguluyor. “Türk diasporası ihmal edildi” derken, bir taraftan başarısızlığı ilan ediyor, diğer yandan 19 yıldır ülkeyi yöneten kendileri değilmiş gibi davranıyor.

AKP’nin Türk diasporası gibi bir derdi yok. Onlar için gurbetçiler ya da daha iyi ifade edeceği şekilde Avrupalı Türkler, 2012 yıllara kadar döviz kapısıydı. Cennet vatana izine gelmeleri, gelirken de bol döviz getirmeleri yeterdi. Bir de Avrupa Birliği (AB) müzakere süreci esnasında Avrupa’da yaşayan liberal ya da sosyal demokrat isimlere ve Hizmet Hareketi mensuplarına lobi faaliyetlerinde ihtiyaç duydular. Özellikle yetişmiş insan kaynağı ve dünya görüşü olarak kendilerine yakın gördükleri Hizmet mensuplarından bol bol faydalandılar.

Bugün ‘aynı bedende can gibi’ oldukları tarikat ve milliyetçilerin Avrupa’da esamesi okunmadığı yıllarda, Hizmet Hareketi gören gözleri, tutan elleri oldu. Hizmet, AKP’nin Türkiye’yi AB üyesi yaparak, daha demokratik bir ülkeye çevireceği vaadine inanmıştı. Diyanet, tarikatlar ve milliyetçiler, kendi mahalle içlerinde sıkışıp kalırken Hizmet içinde bulunduğu ülkeyle entegrasyon sürecini başarıyla tamamlamıştı.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına seçme hakkının verilmesiyle, AKP için yeni bir rant kapısı daha açıldı. Hitap edeceği kitle, Türkiye’dekilerin izdüşümüydü. Bedenen Avrupa’da, zihnen ve aklen Türkiye’de olan kitle AKP için biçilmiş kaftandı. Yazık ki, bunların sayısı oldukça fazlaydı.

AKP, 12 Eylül 2010 referandumu sonrası artık Türkiye’de sadece iktidar değil, muktedir de olmuştu. Demokrasi tramvayından inme vakti gelmişti. AB ile üyelik olsa da, olmasa da fark etmezdi. Hatta olmasa daha iyi olurdu. Türkiye içine kapanıp, yalnızlaşırken Avrupalı Türkleri de emellerine alet etmeye devam etti.

Fikren ve zihnen Türkiye’de yaşayanlar, AKP’nin “vatan, millet” söylemine sahip çıktı. “Müslüman ve İslam düşmanı Batı’ya” haddini bildiren Reis vardı. Dünya beşten, Reis Avrupa’dan büyüktü. UETD öncülüğünde organize edilen toplantılara on binler katılıyor, Erdoğan başta olmak üzere bütün AKP kadroları, “Yalnız değilsiniz, arkanızda 80 milyonluk Türkiye var” mesajını Berlin’de, Paris’te, Brüksel’de, Viyana’da veriyordu. Camiler kışla, minareler süngü, müminler asker olup, Avrupa’yı inletme zamanı gelmişti.

AKP, Avrupalı Türklerden istediğini almıştı. Türkiye’de oy oranı yüzde 50’nin altında kalmasına karşılık, 2,7 milyon seçmenin olduğu Avrupa’da yüzde 60’ın üstünde oy alıyordu. Bol hamasetle uçuşa geçen Avrupalı Türkler, bir taraftan Türkiye’nin çağ atladığına inanıyor diğer taraftan dövizin artmasıyla keyfine keyif katıyordu.

Zafer Sarıkaya, “Türk diasporası” deyince bu yüzden gülmekten kendimi alamadım. Sanki böyle bir dertleri varmış gibi. Güldürmeyin yahu, kiminle diaspora oluşturacaksınız? 24 saat Türkiye ile yaşayan, içinde bulunduğu ülkeden nefret edenler mi? Aleviler, solcular, Kürtler, Hizmet Hareketi mensupları zaten “bölücü ve terörist” hatta Türkiye aleyhine çalışan “vatan hainleri” onlar. Zaten, vatan demek AKP/Erdoğan demek.

AKP, Türkiye’de kendine muhalif olan herkesi ya zulümle ya da sopayla bastırdı. Aynı şeyi Avrupa’da yapamadı. Ya da eli uzanamadı. Sindirmek için başvurduğu yollar deşifre oldu. Toplumu parçalara bölenler, Türk diasporası deyince bu yüzden istemsizce tebessüm ediyorum.

3 YORUMLAR

  1. Dün gelmis, hicbirsey bilmiyorsunuz. Toplumun her alaninda icinde degilsiniz, dil bilginiz yok. Medyasindan haberiniz yok, her alanda yapilan profosyonel engellemelerden hakeza. Ama Ahkam kesiyorsunuz, topyekün 3-5 Nesildir burda yasayan insanlari kücümsüyorsunuz. Akp den ne farkiniz var. Evet siz mükkemmel insanlarsiniz!!!!

  2. Akp nin yaptigi gibi milleti asagiliyorsunuz! Bütün engellemelere ragmen Mühendisi, doktoru, avukati, uluslararasi firmasi …. var. Edep yahu! Sen git herkonuda onlar gibi ol ve yasa o zaman! Zaten bozacaklari kadar insanimizi bozmaya calisuyorlar

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin