TSK’yı tasfiye için ‘yazılım’ geliştirdiler: Başarılıysan ihraç edileceksin!

15 Temmuz’a katılan birkaç bin asker olmasına rağmen onbinlerce askeri TSK’dan ihraç eden AKP Hükümeti, hukuksuz tasfiyeleri ordu geneline yaymak için yazılım geliştirdi. Hazırlanan program yurtdışı görevleri, disiplin notları, hızlı terfi, öğrenci alım ve öğrenci notu değerlendirmeye görevleri gibi belli başlıkların, eksi puan olarak yüklenmesiyle oluşturuldu. Çalışmaya göre, ne kadar başarılı bir askersen tasfiyen o kadar kolaylaşacak. Çıkan sonuca göre askerin ordudan atılıp atılmamasına ise AKP karar verecek.

AKP hükümeti, TSK’deki  sözde F… ayıklaması için yaptığı çapraz araştırmayı bir aşama ileri götürdüğü ifade edildi. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) döneminde ihraçlar alt düzeydeki rütbeliler yönelik devam ediyor. Tüm askeri unsurlar için çapraz geçmiş taraması sürerken, süreci hızlandırmak için yeni bir yazılım hazırlandı. Yazılımla, isimler üzerinden puanlama yapılıyor ve kişilerin sözde F… geçmişleri ‘yeşil, sarı ve kırmızı’ olarak değerlendiriliyor.

Kullanılmaya başlandı

Bir süre önce kullanılmaya başlanan programda, askerin dikkat çeken başarı notları’ eksi puan olarak işlendi. Buna göre programda, yurtdışı görevleri, disiplin notları, hızlı terfi almaları, öğrenci alım ve değerlendirmede görevleri, öğrenci puanlama ve notlarının değerlendirilmesi görevleri, akademilerdeki görevler gibi başlıklar belirlendi. Bu görevler ve ayrıcalıklar, eksi puan olarak sisteme yüklendi. Programa ismi girilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubunun bu kriterlere göre değerlendirilmelerinin ardından varılan sonuç ‘yeşil, sarı ve kırmızı’ olarak kategori ediliyor. Bu sonuçlara göre de sarı ve kırmızı not verilen isimlerle ilgili analizler derinleştiriliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin