Trump için tehlike çanları çalıyor: En yakın çalışma arkadaşları aynı gün suçlu ilan edildi

ABD Başkanı Donald Trump’a eskiden çok yakın çalışan iki isim aynı gün mahkeme önünde suçlu olarak tanımlandı. Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, Trump’ın ilişkisinin olduğu iddia edilen iki kadına ödeme yaparak seçim kampanyalarının finansmanıyla ilgili yasaları deldiğini itiraf etti.

Trump’ın eski kampanya direktörü Paul Manafort ise vergi kaçırma iddialarının araştırıldığı bir dava kapsamında jüri tarafından 18 suçlamanın 8’inde suçlu bulundu.

Trump’ın kişisel avukatı Michael Cohen, New York Güney Bölge Federal Savcılığının başlattığı soruşturmada “itirafçı” oldu. Basına sızan ifadelere göre Cohen, ABD Başkanı hakkında ağır ithamlarda bulunuyor. Trump’ın, kendisini federal suçlar işlemeye yönlendirdiğini ileri sürüyor.

ABD’de Başkan Donald Trump ve ekibinin seçim kampanyası sırasında usulsüzlük yaptığı iddiası ile Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yargılanan Trump’ın eski avukatı ve danışmanı Michael Cohen, savcılıkla anlaşma yoluna gitti.

Trump’ın eski avukatı Michael Cohen

Trump’un avukatı Michael Cohen hakkındaki soruşturma, “vergi kaçakçılığı” suçlamasıyla açılmıştı. Cohen, ifadesinde mali yolsuzluk, resmi evrakta sahtecilik, vergi kaçakçılığı ve kampanya bütçesini usulsüz kullanmaya ilişkin sekiz farklı suçlamayı kabul etti, Adayın lehine kampanya finans kurallarını ihlal ettim dedi.

Trump’un başkanlık kampanyasına Rusya’nın müdahale ettiğine ilişkin soruşturmayı sürdüren özel yetkili savcı Robert Mueller’in de bu çerçevede, avukat Cohen’i sorgulamasının önünde herhangi bir engel kalmamış oldu.

En az 20 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Cohen’in savcılıkla yaptığı anlaşma gereği aralık ayındaki karar duruşmasında üç ila beş yıl arasında hapis cezası alması öngörülüyor.

JÜRİ, TRUMP’IN ESKİ KAMPANYA ŞEFİNİ  “SEKİZ KEZ” SUÇLU BULDU 

Trump’ın eski kampanya direktörü Paul Manafort

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski kampanya şefi Paul Manafort yargılanmakta olduğu dolandırıcılık davasında, dosyasında yer alan 18 maddenin 8’inden suçlu bulundu.

Trump’ın kampanya şefinin jüri tarafından suçlu bulunduğu maddelerin beşi Manafort’un vergi dolandırıcılığı suçlarını içeriyor.

Jüri uzlaşma sağlayamamıştı
69 yaşındaki Manafort mahkemede suçsuz olduğu yönündeki savunmasını sürdürüyordu. 12 kişilik jüri heyeti ise son dört gündür gerçekleştirdikleri görüşmelerde Manafort hakkındaki on iddiada herhangi bir anlaşmaya varamamıştı.

TRUMP’I NASIL ETKİLER?

Michael A. Cohen: (Boston Globe, köşe yazarı)

21 Ağustos 2018 gününün Trump’ın başkanlığının sonunun başlangıç günü olarak hatırlanacak olması çok olası.

Bugünün en önemli kısmının ne olduğunu unutmayalım: ABD Başkanı bir federal suça karışmış oldu. Cohen’in itiraf anlaşması, en azından belli kısımlarında Trump’ı suç ortağı olarak gösteriyor.

Böyle bir yasal bomba, Watergate skandalı sırasında bile patlamamıştı. Salı günü Trump hakkında suç duyurusunda bulunulmamasının en büyük gerekçesi olarak Adalet Bakanlığı’nın görevdeki bir başkanı itham etme yetkisinin olmamasını bile gösterilebilir.

Ancak federal bir suça karışmış bir başkan ile uğraşacak tek mekanizma azil sürecini başlatmaktır, bu da topun Kongre’nin sahasında olduğunu gösteriyor.

Jennifer Rubin: (Washington Post, köşe yazarı)

Anayasa hukukçusu Larry Tribe şöyle anlatıyor: “İster doğrudan itham edilmeyen bir suç ortağı olarak tanımla ister tanımlama, 21 Ağustos 2018 günü itbariyle şu an görevdeki başkan tam olarak budur, bugün yargı açısından rezalet bir gün olarak tarihe geçecek. Bu Michael Cohen’ın, seçime kısa süre kala, Trump adına seks skandallarını gizli tutmak için para ödeyerek bilinçli bir şekilde yasa dışı bir kampanya yürüttüğüne dair iki suçu kabul etmesinden kaynaklanıyor.”

Larry Tribe, eski kampanya direktörü Manafort’un sekiz suçtan suçlu bulunmasını ise “Çıkan tek sonuç suçlu bir yönetimin telaşa kapıldığıdır” diyerek yorumluyor.

Kemerlerinizi bağlayın. Trump şimdi sıcak bir tavadan yanan bir ateşe geçiyor.

Chris Cillizza (CNN politika editörü ve şef editör)

Trump’ın başkanlığı üzerinde aylardır dolanan iki kara bulut aynı anda sonunda Salı akşamüstü patladı ve Başkan’ın üzerine bir yağmur olarak indi.

Trump ve yakınları için bir kabusun başladığını tabii ki söyleyebiliriz. Ancak bu aynı zamanda Trump’ın radikal başkanlığını, Yüksek Mahkeme’de uzun süreli bir muhafazakar hakimiyeti ve vergi indirimi için hoşgören Cumhuriyetçi Parti için de büyük bir risk içeriyor.

2018 ara seçimleri için şimdi 100 günden az bir zaman kalmışken parti içindeki Kongre’deki liderler ne diyebilir ya da ne diyecek?

Gerald F. Seib (Wall Street Journal, Washington büro şefi)

Trump’ın başkanlığının en kara günü olan Salı’ya en büyük darbeyi vuran Cohen oldu. Trump’ın uzun süredir sahne arkasında faaliyet gösteren kişisel avukatı, başkanı doğrudan federal bir suçta ima etmiş oldu.

Cohen böylece sadece başkanın adını vermekle kalmadı; Trump’ın, kampanyası ve Rusya arasında 2016 yılında bir bağ olmadığını göstermesi durumunda yasal sorunlarının sona ereceği ve etrafındaki soruşturmaların buharlaşacağı düşüncesini de yok etmiş oldu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin