Trump ve Kim ikinci kez buluştu: Harika sonuçlar elde edeceğiz

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bir araya geldi. İki lider, baş başa gerçekleştirecekleri görüşme öncesi gazetecilere poz vererek el sıkıştı.

Trump ve Kim arasındaki ilk zirve, geçen Haziran ayında Singapur’da gerçekleşmişti.
DW Türkçe’nin haberine göre, ABD Başkanı, kameraların önünde yaptığı açıklamada, ilk zirveden bu yana ‘büyük ilerleme kaydettiklerini’ söyledi.

“En önemli gelişmenin de aramızdaki ilişki olduğunu düşünüyorum” diyen Trump, Kuzey Kore lideriyle ‘gerçekten iyi’ bir ilişkileri olduğunu ifade etti. Trump, bu zirveden Kore Savaşı’nı sonlandıracak bir siyasi deklarasyon çıkıp çıkmayacağı yönündeki soruya “Göreceğiz” cevabını vermekle yetindi.

Kore Savaşı’nı resmen bitirme ihtimali

Güney Kore, Trump ve Kim’in Vietnam’daki zirvede, Kore Savaşı’nın resmen sonlandırılmasına dair bir açıklama yapılması konusunda anlaşmaya varabileceklerini öne sürmüştü.

Kuzey Kore lideri Kim ise herkesin memnuniyetle karşılayacağı harika sonuçlar elde edeceklerinden emin olduğunu söyledi.

Birlikte akşam yemeği yiyecek olan Trump ve Kim, Kuzey Kore’nin nükleer silahlarıyla ilgili konuları ele alacak. Kim, Singapur’daki zirvede, ülkesindeki tüm nükleer silahları imha etme sözü vermişti.

Ancak Kuzey Kore’nin nükleer cephaneliğini nasıl ortadan kaldıracağına ve ABD’nin bunun karşılığında ne önerdiğine dair şartlar konusunda taraflardan somut bir taahhüt gelmemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin