Trump, Korona aşısı için tarih verdi: Seçim öncesi!

ABD Başkan Donald Trump, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) aşısının ABD’de 3 Kasım seçimleri öncesinde piyasaya çıkmasının mümkün olduğunu söyledi. Beyaz Saray sağlık uzmanlarının tarih konusundaki beklentileri ise Trump’tan farklı.

Radyocu Geraldo Rivera’nın programına katılan Trump, aşının ne zaman hazır olacağı sorusuna ‘‘Yıl sonundan önce, hatta çok daha erken olabilir’’ cevabını verdi.

Bunun üzerine Rivera, aşının piyasaya çıkmasının, başkanlık seçimlerinin yapılacağı 3 Kasım tarihinden önce olup olmayacağını sordu.

‘‘Bazı durumlarda daha erken olması mümkün, ama tam o sıralarda’’ diyen Trump, şu anda başka bir Başkan görevde olsaydı aşının iki sene daha hazır olamayacağını söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, Çin’in ABD’den aşı çalmış olup olamayacağı şeklindeki sorusunu ise Trump, ‘‘Bunu kesin olarak söyleyemem ama bu mümkün’’ şeklinde cevapladı.

Diğer yandan üst düzey sağlık yetkilileriyse virüse karşı güvenli bir aşı geliştirme yarışında kısa yollara başvurulamayacağını söylüyor.

ABD hükümetinin en üst düzey salgın hastalık uzmanı Anthony Fauci, Çarşamba günü Reuters haber ajansına verdiği röportajda, yıl sonuna kadar en az bir aşının işe yarar ve güvenli olabileceğine dair göstergeler olduğunu söylemişti.

Fauci, gelecek yılın başında milyonlarca, 2021’in sonuna kadarsa en az 1 milyar doz Korona virüsü aşısının hazır olabileceğini söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin