Trump giderayak 143 kişinin af ve ceza indirimini onayladı

ABD’de Joe Biden’ın yemin töreniyle beraber başkanlık görevini bırakmasına saatler kala Başkan Donald Trump, dolandırıcılıkla suçlanan eski danışmanı Steve Bannon başta olmak üzere 143 kişi için af ve ceza indirimini onayladı. ABD basınının aktardığına göre, bu isimler arasında Detroit’in eski belediye başkanı Kwame Kilpatrick ve rapçi Lil Wayne de yer alıyor.

ABD’de Beyaz Saray’dan ayrılmasına saatler kala Başkan Donald Trump, internet üzerinden düzenlenen bağış kampanyasında binlerce kişiyi dolandırmakla suçlanan eski danışmanı ve 2016 seçimlerindeki kampanyasının mimarı Steve Bannon da dahil olmak üzere 143 kişi için af ve ceza indirimini onayladı. Trump’ın kendisi ve aile üyeleri için af kararı almadığı kaydedildi.

Washington Post’un aktardığına göre, bu isimler arasında yolsuzluk suçlamalarından 28 yıl hapis cezasına çarptırılan Detroit’in eski belediye başkanı Kwame Kilpatrick ve federal ateşli silah suçlarından yargılanan rapçi Lil Wayne de yer aldı. Listedeki bir diğer isim, Trump’ın en büyük bağışçılarından Elliot Broidy ise yabancı ülkeler lehine lobicilik yasalarını delmekle suçlanıyordu.

Bannon, ABD-Meksika sınırına duvar inşası için internette başlattığı bağış kampanyasında yüzbinlerce kişiyi dolandırmakla suçlanıyordu. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Adalet Bakanlığı, Trump’ın eski danışmanının toplanan parayı duvar inşası için kullanmadığını duyurmuş, kampanyanın kurucusu ve vitrin yüzü Brian Kolfage’ın lüks yaşamına milyonlarca dolar aktarıldığını açıklamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin