Toyota, hibritle yükseliyor

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Hibrit teknolojisinin öncüsü Japon Toyota, ilk seri üretim hibrit aracını sunduğu 1997 yılından bu yana hibrit araç satışlarında 14 milyon adeti geçti. Türkiye’de ise satılan her 100 hibrit otomobilden 98’i Toyota olarak gerçekleşti. En çok tercih edilen modal ise Coralla Hibrit…

Japon otomotiv devi Toyota, bu yılın başında yaptığı açıklamayla Türkiye’de dizel satışını durdurduğunu duyurmuştu. Çevre duyarlılığı ve insan sağlığına verdiği önemle öne çıkan marka, Türkiye’de artık sadece hibrit ve benzinli motor satıyor.

22 YILDA 14 MİLYON SATIŞ

Marka hibrit otomobillerde seri üretime 1997 yılında başladı. Bugün tüm dünyada satış rakamı 14 milyonu geçti. Markanın bu yılın ilk 7 ayında Avrupa pazarındaki hibrit satışları 328 bin 23 olarak açıklandı. Toyota’nın Avrupa satışlarının içindeki hibritlerin payı yüzde 50’ye yakın. Markanın Avrupa’daki hibrit otomobil satışları da 2 milyon 494 bini aştı.

HEM ÇEVRECİ HEM EKONOMİK

Hibrit teknolojisinin özelliği kendi kendini şarj etmesi. Dışarıdan şarja ihtiyaç duymuyor. Toyota, öncüsü olduğu bu teknoloji ile yüksek sürüş konforu ve düşük yakıt tüketiminin yanı sıra çevreye ve insan sağlığına da öncelik verdiğini gösteriyor.

TÜRKİYE DE HİBRİTİ SEVDİ

Türkiye’de 2019’un ilk 8 ayında 6 bin 105 hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, bu satışların 5 bin 962 adetini Toyota hibrit otomobiller oluşturdu. Yılın ilk yarısında Türkiye’de satılan her 100 hibrit araçtan 98’i Toyota’nın hibrit modellerinden oluştu. Türkiye’de üretilen Toyota Corolla Hybrid, yılın ilk 8 ayındaki toplam hibrit satışlarında yüzde 70’lik paya ve 4 bin 267 adetlik satışa ulaşarak en çok tercih edilen model olmayı başardı. Corolla Hybrid’i 1446 adetle yine Türkiye’de üretilen Toyota C-HR Hybrid izledi.

AVRUPA’DA 16 HİBRİT MODEL

Avrupa’da 16 hibrit Toyota modeli satışa sunuluyor. Türkiye’de sunulan her binek Toyota modelinin birer hibrit versiyonu var. Bunlar Corolla Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Camry Hybrid ve Toyota C-HR Hybrid. Söz konusu modellerin ayrıca benzinli versiyonları da satışta…

Passat yenilendi; başlangıç fiyatı 233 bin 500 lira

Volkswagen’in amiral gemisi Passat yenilenen versiyonu ile yollara çıktı. Türkiye’de satış fiyatı 233 bin 500 TL’den başlıyor. 240 HP’lik 2.0 dizel motorlu versiyonu ise 498 bin liradan satılıyor. 1.4 TSİ motor ise yerini daha güçlü olan 1.5 TSİ üniteye bırakmış. 250 Nm tork değerine sahip motorun 100 km’de ortalama yakıt tüketimi ise 5,1 olarak açıklanmış.

Modelin dış tasarımında, önceki jenerasyonlarında gerçekleşen kadar büyük bir makyaj operasyonuna gidilmedi.

Otomobilde asıl yenilik teknoloji tarafında. Bu kapsamda, Volkswagen sürüş asistan sistemlerini adı makyajla birlikte IQ.Drive olarak adlandırılmaya başlandı. Passat’ta da yer verilen sistem, saatte 210 kilometre hıza kadar kısmi otonom sürüşe imkan tanıyor. Bunun yanı sıra, Toureg’de karşımıza çıkan LED matrix farlara Passat’ta da yer veriliyor.

DREKSİYON SİMİDİ YENİLENDİ

Passat’ın iç mekanında yapılan değişikliklere bakıldığında, yeni direksiyon simidi ve güncellenen opsiyonel dijital gösterge paneli göze çarpıyor. Alman markanın geliştirdiği dijital platform Volkswagen We’de, yeni Passat ile birlikte gelen bir diğer yenilik oldu. Otomobilin kaputunun altında da bir dizi değişikliğe gidildi. 1.4 litrelik benzinli motor yerini 1.5 TSI üniteye bırakırken, 1.6 TDI’ın gücü değişmedi ve 120 bg olarak kaldı.

Yeni L200 karşınızda…

Türkiye pazarının en çok satan pick-up’ı Mitsubishi L200, altıncı nesil modeliyle Türkiye yollarında. Yeni Mitsubishi L200’ün gövde hatları keskinleşmiş durumda. Yükseklik artırıldı. Görünümü daha modern hale getirilen yeni nesil L200, geçtiğimiz yılın pazar lideriydi. Bu yıl da pazarın birincisi konumunda.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de satılan 14 bin 521 adet pick-upın 3 bin 335’i Mitsubishi L200 olarak kayıtlara geçti. Liderliği Toyota Hilux’den alarak, pazar payını yüzde 23’e çıkarmıştı L200. İşte o Japon neredeyse tamamen yenilendi. Yepyeni bir forma kavuşan L200, Mitsubishi Motors’un en iddialı 4*4 modeli olarak karşımızda. Dayanıklılık, sağlamlık, denge ve dinamizmi birleştiren yeni nesil L200’ün, “Off Road” modu ve “Yokuş İniş Kontrolü” sistemleri ise aracın teknolojik ve güçlü tasarımının bir parçası olarak öne çıkıyor.

2019’DA DA PAZAR LİDERİ

Aracın lansmanı geçtiğimiz haftalarda Malaga’da yapılmıştı. İlk kez lanse edildiği 1978 yılından bu yana dünya çapında 4,7 milyon adetten fazla satılan L200, 150 farklı ülkede satılıyor. Türkiye pazarında “2018 yılının en çok satılan pick-up”ı unvanına sahip olan L200, 2019’un ilk sekiz ayında da %27’lik pazar payıyla segmentinde liderliğini sürdürüyor.

6 İLERİ OTOMATİK ŞANZIMAN

L200’ün yeni versiyonunda; daha önce 5 ileri olan otomatik şanzıman, yerini 6 vitesli otomatik şanzımana bıraktı. Keskin çizgilere sahip gövde hatları, genişletilmiş çamurlukları ve parlak vurguları ile yeni nesil L200, sağlam ve güçlü pick-up algısını, modern bir görünümle birleştiriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin