Torunlar inşaatta ölen 10 işçinin can bedeli 60 bin lira!

Torunlar Center’daki iş cinayeti davasında 9 sanık 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza daha sonra 60 bin 800’er lira para cezasına çevrildi.

Kazada hayatını kaybeden işçilerden Hıdır Ali Genç’in babası Mesut Genç, “Bu verilen ceza değil. Adaletin olmadığını baştan söylemiştik. Para cezası kabul edilemez” dedi.

Evrensel’in haberine göre, ailelerin avukatı Yıldız İmrek kararı şöyle değerlendirdi:

“Bugün karar karşısında sözün tükendiği yerdeyiz. Son derece ofkeliyiz. Yargılama boyunca 3 heyet değişti. Ödül gibi bir ceza çıktı. 10 işçinin . Basit taksirle kuruldu. Hapis cezası para cezasına çevrildi. Devletin yargılama gideri 80 bin lira masraf etmiş ama 10 işçiye 60 bin lira değer biçmiş. Adaletin katledildiği bir yerdeyiz. İşçi cinayetleri artan bir seyir izliyor çünkü cezasizlik var. OECD ülkeleri içinde Türkiye Avrupa’da 1. Dünyada 3. İş cinayetleri engellenebilir. Kar hırsı için işçi yaşamı hiçe sayılıyor. Büyük binalar otoyollar işçi kanı üzerinde yükseliyor. Davada verilen karar bunu göstermişti. Patron olsaydı verilecek karar bu olmayacaktı. Davanın başlangıcından beri bunun göz göre göre cinayet olduğunu söyledik. Birçok kez asansörün düştüğü, daha öncesinde bir işçinin yaşamını yitirdiğink biliyoruz. Olası kasitin uygulanacağı bir cinayetti. Ek savunma hakkını veren heyet davanın 2. Celsesinde değiştirildi. Ve tutuklu sanıklar tahliye edildi. Son heyet vahim kararı verdi. Biz itiraz edeceğiz ama ibretlik bir karar olarak tarihe geçecek.”

NE OLMUŞTU?

Mecidiyeköy’deki Torun Center inşaatındaki asansör içinde bulunan işçilerle birlikte 33’üncü kattan aşağı düşmüştü. Asansörde bulunan Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vahdet Biçer, Ferdi Kara, Cengiz Bilgi yaşamını yitirmişti. İnşaatta çalışan işçiler ise asansörlerin arızalı olduğunu, bir ay önce de boş halde düştüğünü ifade etmişlerdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin