TL’de işlemler durunca BDDK geri adım attı! İki yabancı kuruluşa swap muafiyeti getirildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre, şubatta örtülü ödenekten 197 milyon lira harcandı. İki aylık harcama 415.7 milyon liraya çıktı.

Dünyanın en büyük iki takas ve saklama kuruluşu Clearstream Banking ve Euroclear Bank aralarında gerçekleşen TL cinsi köprü takas (bridge swap) işlemlerini 18 Mayıs itibarıyla durdurduğunu açıklaması üzerine geri adım atan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) bu iki kuruma swap işlemlerinde muaf tuttu.

BDDK, TL cinsi varlıkların takas operasyonlarının olumsuz etkilenmemesi için Euroclear ve Clearstream’i yurtdışı ile TL işlem sınırlamalarından muaf tutma kararı aldı.

BDDK bankaların bazı yurt dışı TL işlemlerinde sınırlandırmaya yönelik düzenlemeye gittiğini 5 Mayıs’ta açıklamıştı.

Buna göre bankaların, yurt dışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurtdışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 0,5’i ile sınırlandırılmasına karar verilmişti.

BDDK’dan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı: ‘‘Kurulca yapılan değerlendirme neticesinde, TL cinsinden tahvil ve kira sertifikası işlemlerinin takas operasyonlarının olumsuz etkilenmemesini ve TL cinsinden menkul kıymetlerin etkin ve verimli bir şekilde işlem görmesini teminen, 20.05.2020 tarihli ve 9031 sayılı Kurul Kararı ile; sermaye piyasası mevzuatında tanımlanan Yabancı Merkezi Saklama Kuruluşları(YMSK) arasından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca(Kurum) belirlenecek olan kuruluşların, söz konusu sınırlamadan muaf tutulmasına karar verilmiş ve bu karara istinaden Kurum tarafından Euroclear Bank ve Clearstream Banking isimli kuruluşların söz konusu sınırlamadan muaf tutulması uygun görülmüştür.’’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin