Tip 1 diyabetli çocukların sevinci kursağında kaldı; Müjde sonrası fahiş zam

TR724 ÖZEL HABER | TUNA YILDIZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz hafta Tip 1 diyabet hastası çocuklara glikoz ölçüm cihazı temin edileceği yönündeki açıklamaları aileleri sevindirdi. Ancak mutluluk yerini hüzne bıraktı. Erdoğan’ın açıklamasını fırsat bilen glikoz ölçüm cihazı satan şirketler, ürünlerine zam yaptı. Müjde öncesi 700 TL’den satılan tek kullanımlık sensör fiyatı, bin 50 TL’ye yükseldi. Bu rakamla birlikte ailelerin aylık ödemeleri de bin 400 TL’den 2 bin 100 liraya yükselmiş oldu. Aileler özellikle sosyal medya hesapları üzerinden üretici firmalara tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz hafta TBMM gündemine taşıdığı Tip 1 diyabetli çocukların yaşadığı sorunlar, iktidarı geri adım attırmıştı. Önceki yıllarda SMA ve Tip 1 diyabet hastalarının sensör ve ilaç masraflarının SGK tarafından karşılanması yönündeki önerileri reddeden iktidar, yaklaşan seçimleri düşünerek Tip 1 diyabetli çocukların sensör ödemelerini karşılama kararı almıştı.

Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne yazı yazarak, bölgelerindeki çocuklarla ilgili detaylı çalışma yapmalarını istedi. Verilerin analiz edilmesinin ardından sosyal ekonomik gelir durumu düşük olan ailelerin sensör masraflarını Aile Bakanlığı karşılayacak. Bunun için sadece ailelerin il ve ilçe müdürlüklerine çocuklarının raporlarını sunmaları yeterli olacak. Ulaşılan bilgilere göre; Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Hizmetler Vakfı aracılığıyla taleple toplanmaya başladı. Taleplerin ardından listeler, ilgili kurumlarla paylaşılacak. Yapılan değerlendirmelerin ardından da SGK, ailelerin raporlarına ölçüm cihazlarını ekleyecek. Bakanlığın belirlediği bir sensör firması gerekli cihazları temin edecek.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailelere verdiği müjde havası bir anda son buldu. Türkiye’de sensör ölçüm cihazı satan Abbott ve Freestyle başta olmak üzere firmalar yüzde 45’e varan fahiş zamlara imza attı. Gerekçe olarak da kurdaki dalgalanmaları ve ürün tedariğindeki fiyatları gösterdi.

Tip 1 diyabet hastaları için SGK, belirli periyotlarda parmak delme aparatı, seker ölçüm çubuğu ve insülin haricinde herhangi bir şey vermiyor. Aileler isteğe bağlı olarak çocuklarına deri altına yerleştirilen sensör adı verilen bir cihaz taktırıyor. Ya da insülini deri altına otomatik enjekte eden pompa adı verilen bir cihazı tercih ediyor. Ancak bu iki cihazın maliyeti de çok yüksek. Yurtdışından ithal olduğu için döviz artışları hasta yakınlarını olumsuz etkiliyor. SGK hiçbir ödeme yapmadığı için bütün maliyet ailelerin sırtına biniyor. Örneğin bir sensörün aileye aylık maliyeti bin 500 ile 2 bin TL arasında değişiyor. Yeni fiyatlarla birlikte bu rakam 2 bin 100 ile 2 bin 500 TL’ye yükseldi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin