TGC: Gazeteciler infaz paketi kapsamına mutlaka alınmalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (TGC) bir açıklama yaparak Meclise sunulması beklenen infaz paketinin içeriğinin kamuoyu ile paylaşılmasını, kapsamına cezaevindeki gazetecilerin de alınmasını, tutuklu gazetecilerin ise hemen serbest bırakılmasını istedi.

TGC Yönetim Kurulu paketin kamuoyuyla paylaşılmadığını belirterek “Şeffaflık demokrasinin gereğidir, halkın haber alma hakkı kapsamında zorunludur” dedi.

Terör suçlarının, gazetecilik ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile yan yana getirilmemesi ve halkın haber alma, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecilerin yapılacağı söylenen düzenleme kapsamı dışında bırakılmasının kabul edilemez olduğunu belirten TGC şöyle devam etti: “Gazetecilerin düzenleme kapsamına alınması, toplumsal barış ve huzurun sağlanması için gerekli ve zorunludur. Tutuklu konumundaki gazeteciler ise derhal serbest bırakılmalıdır. Yaşam hakkının korunması Anayasal bir hak ve görevdir. Uyuşturucu ticareti yapanlara, kadına ve çocuğa karşı suç işleyenlere dahi infaz indirimi öngörülmektedir. İnfaz indiriminde de adalet olmalıdır. Gazeteciler için de infaz indirimi sağlanmalıdır. Son olarak infaz paketiyle ilgili taslak metin kamuoyuyla derhal paylaşılmalı tartışmalar sağlıklı bir zeminde yürütülmelidir.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin