Tenkilde kaçırılanları konuşuyoruz | CANLI YAYIN

Tenkil Müzesi Derneği, Türkiye’deki rejimin hukuksuz bir şekilde dünyaya yaymaya çalıştığı kaçırılmaları masaya yatırıyor. Dernek, Kırgızistan’da Sapat Eğitim Kurumları eski Genel Müdürü Orhan İnandı’nın Bişkek’te 31 Mayıs tarihinde kaçırılarak Türkiye büyükelçiliğinde tutulmasıyla tekrar gündeme gelen kaçırılmaları bir panelle ele alacak.

19 Haziran Cumartesi günü Avrupa saatiyle 20.00’de başlayacak panele Eğitimci İnandı’nın eşi Reyhan İnandı ile kardeşi Selahattin Gülen MİT tarafından Kenya’dan kaçırılan gazeteci Kemal Gülen, yine Malezya’dan kaçırılan ve Türkiye’ye götürülerek tutuklanan; hastalığına rağmen cezaevinde kötü şartlarda tutulan İsmet Özçelik’in eşi Hatice Özçelik katılacak. Gazeteci Fatih Akalan’ın moderatörlüğünü yapacağı, ihraç hakim Kemal Karanfil ve Tenkil Müzesi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Halit Soylu’nun da katılacağı programda Orhan İnandı için yapılmış bir belgeselin ilk kez gösterimi yapılacak.

HERKÜL MİLAS: BİZE AYNILARI YAPILDI

Programda Gazeteci-yazar Herkül Millas’ın kaçırılmalarla ilgili özel açıklaması yayınlanacak. Herkül Milas, “Azınlıklara karşı yapılanlarla Hizmet grubuna yapılanlar arasında çok büyük benzerlikler var” dedi. Hiçbir zaman hukuka güvenmediklerini vurgulayan Milas, şunları anlattı: “Azınlıklara karşı yapılanlarla Hizmet grubuna yapılanlar arasında çok büyük benzerlikler var. Hukuk çalışmadı. Türkiye’de hiçbir zaman hukuk bize karşı tarafsız olmadı. Karakola bile işimiz düşünce panik oluyorduk. Çünkü orada hakkımızı bulamayacağımızı biliyorduk. Karakoldan başlıyordu işler… Yapılanlarda öyle gaddarlık acımasızlık aynı vardı. Mallarına el koyma aynı şeyler. Biz bunu yaşadık. Kaçırtma bu…”

‘Tenkil Süreci’nde Kaçırılmalar’ başlıklı panelde ayrıca derneği hayata geçirdiği www.tenkilmemorial.org web adresinde yayınlanmaya başlanan Tenkil Hafıza Merkezi projesinin de kısa bir lansmanı yapılacak.

Etkinlikle Türkiye’nin başta Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirdiği daha sonra Orta Asya ve Afrika ülkelerine hukuksuz bir şekilde taşıdığı kayıp ve kaçırılmaların dünya kamuoyuna duyurulması hedefleniyor.

TR724 youtube kanalından ve MCTV’den canlı yayınlanacak program 19 Haziran Cumartesi günü Türkiye saatiyle 21.00, Avrupa saatiyle 20.00, Kırgızistan saatiyle 00.00, Amerika ve Kanada saatiyle 14.00’te gerçekleştirilecek

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin