TBMM’de, OYAK ve şehir hastanelerinin araştırmalarına ilişkin öneriler reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda CHP’nin Saros Körfezi, HDP’nin şehir hastaneleri ve İYİ Parti’nin OYAK’a ilişkin gündeme getirdiği grup önerileri kabul AKP ve küçük ortağı MHP’nin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı. İlk olarak İYİ Parti’nin, ‘OYAK’ın, Demirören Holding’e ait TOTAL’i siyasi baskıyla, zarar etme pahasına satın aldığı iddiasının araştırılması’ ile ilgili verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınmasına dair grup önerisi görüşüldü. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, OYAK’ın, TOTAL’i fahiş fiyata satın aldığını ifade etti.

Öztürk, “OYAK Yönetim Kurulu, bu satın alma kararını temayüllere aykırı şekilde onayladı. OYAK’ın, TOTAL’i satın alma kararı generallere baskı yapılarak, kendileri istifaya zorlanarak alındı. Generaller, OYAK’ı ve ordumuzu yıpratmamak adına ortalık yerde konuşmuyorlar ama toplantının kamera kayıtları var” dedi.

OYAK’ın, müflis bir tüccarı kurtaracak bir hayır kurumu olmadığını belirten Öztürk, “Masumane düşünmeye çalışıyorum; ya OYAK’ın, askerlerimizin alın terinden toplanan paraları riske atacak kadar çok parası var ya da bu işin içinde başka bir iş var. OYAK’a FETÖ çökmek istedi, beceremedi, siz çöktünüz” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada, İYİ Parti’nin grup önerisi kabul edilmedi.

‘MODASI GEÇMİŞ BİR YATIRIM MODELİ’

Daha sonra HDP’nin, ‘şehir hastanelerinin sağlık sistemi üzerindeki etkilerinin araştırılması’ ile ilgili grup önerisi ele alındı. HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, “Sağlıkta dönüşüm denilirken yapılan işlem aslında tamamıyla sağlıkta ranta dönüşüm.” dedi. ‘Şehir hastanelerinin, sağlığın şirketlere devri’ olduğunu ifade eden İpekyüz, açılan 10 şehir hastanesinin yüzde 70’ini dört şirketin yönettiğini aktardı.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, şehir hastanelerinin, gelecek nesillerin bütçe hakkını ipotek altına alan bir proje olduğunu söyledi. Şehir hastanelerini eleştiren Cesur, “Önce İngiliz mahkemelerini yetkili kıldınız sonra ‘hasta garantisi’ adı altında bir kılıf icat ettiniz ve bu hastanelere sürekli para ödemenin yolunu açtınız.” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, şehir hastanelerini, ‘modası geçmiş bir yatırım modeli’, ‘bir hortumlama sistemi’ olduğunu öne sürdü. “Sağlığı yabancılara teslim etmişsiniz, sömürüyorlar” diye konuştu.

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada, HDP’nin grup önerisi kabul edilmedi.

Bu arada CHP’nin, ‘Saros Körfezi’nde yapımı devam eden FSRU Limanı’nın olası etkilerinin ve körfezin karşılaştığı diğer risklerin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi’ konusunda verdiği araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi de müzakerelerin ardından kabul edilmedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin