TBMM raporları Özlem Zengin’i yalanladı

Emniyet ve cezaevlerinde çıplak arama işkencesini yapıldığını inkâr etmek için ”Onurlu kadın, ahlaklı kadın 1 sene beklemez.” diyerek çıplak aramaya maruz kalan kadınlara ‘ahlaksız ve onursuz’ iftirası atan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’i, TBMM’nin raporları yalanladı.

”ÇIPLAK ARAMA” CEZAEVİ İNCELEME RAPORLARINDA YER ALDI

Independent Türkçe’nin haberine göre, TBMM İnsan Hakları Komisyonu, 2019 yılında bazı cezaevlerini ziyaret ederek incelemelerde bulunmuş ve tespitlerini birer rapor haline getirmişti.

Milletvekillerinden oluşan Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, 6 Eylül 2019’da Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nu gitti. İncelemelerin ardından hazırlanan ve komisyona iletilen raporda cezaevinde çıplak arama yapıldığı kaydedildi.

”ELÂZIĞ CEZAEVİ’NDE BENZER ŞİKÂYETLER YAPILDI”

Aynı tespit, Elâzığ Cezaevi için hazırlanan raporda da yer aldı. Elâzığ ile ilgili hazırlanan TBMM raporunda, tutuklu ve hükümlülerin, “Bir saat olan açık görüşlerin 30 dakika ile sınırlandırıldığı ancak fiili olarak 20-25 dakika açık görüş yapılabildiği”, “Görüşe gelenlerin çıplak aramaya tabi tutulduğu ve kötü muameleye maruz bırakıldıkları” gibi şikayetlerde bulundukları belirtildi.

”DİYARBAKIR KADIN CEZAEVİ’NDE ÇIPLAK ARAMA”

Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yapılan incelemede benzer şikâyetlerin yer aldığı vurgulandı.

Bu durum rapora şu ifadelerle girdi: ”Aramalarda insan onuru ile bağdaşmayan uygulamaların yapıldığı, çıplak aramaların yapıldığı, kurum içerisinde veya kampüs içerisinde bir yere gidip gelirken dahi hükümlü ve tutukluların çok sıkı aramalara tabi tutuldukları…”

GERGERLİOĞLU’NA DA İFTİRA ATMIŞTI

Emniyet ve cezaevlerinde çıplak arama yapıldığına inanmadığını söyleyen AKP’li Özlem Zengin, çıplak arama işkencesini Meclis kürsüsünden gündeme getiren İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu da suçlamıştı. Zengin, ”Ömer Faruk Gergerlioğlu kadar Meclis’i terörize eden başka bir milletvekili görmedim. Türkiye’de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum, yok böyle bir şey.” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin