Tayyip Erdoğan’dan ‘siyasi cinayet’ iddiaları için inceleme talebi

Recep Tayyip Erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘siyasi cinayet’ iddiaları tartışmalara neden olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisine başvurulması için avukatı Hüseyin aydın aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan talepte bulundu.

15 Ekim’de verilen dilekçede, bir süredir Türkiye’de siyasi cinayetler işleneceğine dair iddiaların kamuoyuyla paylaşıldığı ve Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve bu partilerin bazı temsilcilerinin de bu doğrultuda somut herhangi bir bilgi içermeyen beyanlarda bulundukları belirtildi.

Ardından, “Türkiye’de geçmiş yıllarda bir kısım siyasi cinayetlerin işlendiği, bu cinayetlerle birlik ve beraberliğimizin hedef alınarak toplumsal mühendislik çabalarına girişildiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca bazen de bu tarz iddiaların halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla sorumsuzca dile getirildiği de gözlenmiştir. Bu nedenle meselenin vuzuha kavuşması adına söz konusu iddialarla ilgili gerekli incelemenin yapılmasını, iddia sahiplerinin bilgisine başvurularak, varsa iddiayı destekleyici bilgi, belge ve delillerin celp edilmesini, herhangi bir delile ulaşılması hâlinde faillerle ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılmasını, talep etme gereği hasıl olmuştur.” denildi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz haftalarda gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın gerilimi tırmandırarak seçime gitmek isteyeceğini söylemişti. Kılıçdaroğlu, “Onun arayışına girecektir ama ben şundan eminim, eğer belli gruplar ellerine silah alıp belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse bir gerilim olmaz. Umarım öyle bir tablo da Türkiye’de yaşanmaz.” ifadesini kullanmıştı. Kılıçdaroğlu, bu ifadeyle neyi kastettiği sorulduğunda ise ‘siyasi cinayetler’ işlenmesi yönünde kaygıları olduğunu belirtmişti.

CHP Genel Başkanı’nın açıklamalarının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin resen soruşturma başlatmıştı. Başsavcılık suç ve delillerin tespiti bakımından inceleme ve araştırma yapılmasına karar vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin