Tatilde siber güvenliğinizi sağlamanın ipuçları

Yaz döneminde siber saldırılar daha da artıyor. Tatil yerlerinde kafe, otel gibi yerlerde kullanılan bağlantılar üzerinden saldırılar gerçekleşebiliyor. Peki bu saldırılara karşı hangi önlemler alınabilir?

Siber güvenlik şirketi Fortinet, yaz tatiline çıkmak için hazırlıklar yapan kullanıcıları, yaz dönemlerinde artan siber saldırılara karşı uyardı. Fortinet, tatil sırasında kullanıcıların parasını ya da bilgilerini ele geçirerek karanlık ağda satmayı hedefleyen siber saldırganlara karşı siber güvenlikle ilgili ipuçları paylaştı:

– Sahte bağlantılara karşı uyanık olun

– Bağlantı kurmadan önce bulunduğunuz işletmeye Wi-Fi SSID’ilerinin ismini sorun.

– Güvenli ve şifreli bağlantı için cihazınıza VPN yazılımı kurun.

– Zayıf şifreler kullanmayın.

– Mümkünse, çift faktörlü kimlik doğrulama kullanın.

– E-postanıza gelen linkleri ve ekleri tıklamadan önce kontrol edin.

– Sosyal medya hesaplarınızı denetleyin.

SİBER SALDIRILAR CUMA GÜNÜ ZİRVE YAPIYOR

Fortinet Danışman Sistem Mühendisi Simon Bryden, Türkiye’de görülen siber saldırılar hakkında çarpıcı veriler paylaştı. En fazla Cuma günü zararlı yazılımlar ile saldırıların yapıldığını belirten Bryden, en çok tespit edilen saldırı yönteminin ise Nemucod ile yapıldığını söyledi. Bryden, “Bu saldırı yöntemi özellikle fidye yazılımların cihaza indirilmesi için başvurulan bir yöntem. Son zamanlarda Locky türü fidye yazılımlarında büyük bir artış görüyoruz. Bu yazılımlar ile yapılan saldırılarda yeni bir yöntem olan Locky yönteminde, dosya uzantıları .locky şeklinde değiştiriliyor ve kullanıcıdan dosyalarına tekrar ulaşmaları için para talep ediliyor.” dedi.
Ağ saldırılarının en tehlikelilerinden olan BotNet saldırısı ile ilgili bilgiler de paylaşan Bryden’a göre, Botnet saldırıları, birçok bilgisayarın tek bir noktadan kötü amaçlar doğrultusunda yönetilmesine imkan veriyor. Bir Botnet ile yapılan saldırıyla ağdaki tüm bilgisayarlar dünyanın herhangi bir yerinden kolay bir şekilde yönetebiliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin