Taşlar yerinden oynarken

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Sedat Peker ve çetesine operasyon yapılmasını devletin mafya ile mücadelesi olarak yorumlamak yanlış olacaktır. Herkes de biliyor ki Türkiye’de dişe dokunur hiçbir mafya, devletten ve hükümetten bağımsız hareket etmez, edemez. Bu nedenle Sedat Peker operasyonu asla bir mafya operasyonu değildir. Peker ve adamlarının piyasadan toplanması bize devlet içinde taşların oynadığını, yeni bir statükonun sac ayaklarının oluşturulduğunun işaretini verir.

15 Temmuz ve sonrasının önemli oyuncularından biri olan ve bu süreçte defalarca AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan ile fotoğraf veren Sedat Peker, geçmiş yıllarda da Ergenekon davasının önemli isimlerinden biriydi.

Diğer Ergenekon sanıklarıyla birlikte serbest bırakıldıktan sonra, 15 Temmuz rejiminin oturtulması için muhaliflere tehditlerle gözdağı vermede kullanılan Peker’in kullanım süresi sanıyorum doldu. Yeni dünya düzeninde taşınamaz bir mala dönünce, operasyon da kaçınılmaz olmuştu. Sedat Peker her zaman devlet için gerektiğinde çıkartılıp piyasaya sürülen, iş bitince de nadasa alınan bir isim olmuştur. Üzerinin çizilmesini Berat Albayrak’ın dönüşüyle ilişkilendirmek yanlış bir analiz. Berat Albayrak’ın devlet oyununda bir oyun kurucu olma, dominant bir figür olma ihtimali hiç yok. Berat’ın bütün kıymet-i harbiyesi damat olmasından kaynaklanıyor. Aile içi ya da herhangi bir sebepten dolayı ağzı gözü dağıtılan ve insan içine çıkamaz hale getirilen bir insanın herhangi bir oyunda oyun kurucu, satır başı eleman olma ihtimali yoktur.

Peker’e yapılan operasyondan hemen sonra yine 15 Temmuz sürecinin önemli isimlerinden Ahmet Zeki Üçok’la beraber çekilmiş fotoğraflarının sosyal medyaya düşmesinin çok önemli olduğu kanaatindeyim. Ahmet Zeki Üçok da yeni rejime giden yolda ihbar, fişleme ve hukuksuzluğun simge isimlerinden biriydi. Sedat Peker ile fotoğrafının yayınlanması onunla ilgili sanki bir işaret fişeği. Bundan sonra onunla ilgili bir takım gelişmeler yaşanmasının, kirli ilişkilerinin ortaya dökülmesinin muhtemel olduğunu düşünmek için kahin olmaya gerek yok. Recep T. Erdoğan beraber suç işlediği bütün adamların, tek tek hakkından gelip işlenen bütün suçu bunların üstüne yıkacak.

Ama asıl gelişmelerin amiraller bildirisi bahanesiyle yaşanacağını düşünüyorum. Daha önce birkaç kere yazmaya çalışmıştım, AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan yeni dünya düzenine ayak uydurmaktan başka bir çaresi yok. Her şeyiyle rehin altında olan Erdoğan’ın bu operasyonları her geçen gün arttırmaktan başka bir seçeneği yok. 15 Temmuz’un bütün suç ortaklarının tek tek hakkından gelecek olmasının iki nedeni var birincisi ABD ve NATO, bu ortakları açık bir dille istemiyor, ikincisi bu adamlar gerçekte Cemaat’ten nefret ettikleri kadar Recep’in kendisinden ve yaslandığı tabandan da nefret ediyor; AKP Genel Başkanı da bunun farkında. İlk fırsat bulduklarında kendisine temelden bir operasyon çekeceklerini biliyor. ABD’nin dayatmasını bahane ederek bunlardan birer birer kurtulacak.

Öyle zannediyorum ki Sedat Peker ile buna başladılar, amirallerle devam ediyorlar. Bakalım sonrası ne olacak?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin