Taliban sözcüsü TRT’ye konuştu: Türkiye’yle inanca dayalı çok ortak noktamız var

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT Arabi’ye ilginç açıklamalarda bulundu. AKP’li Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerdeki sözlerine cevap veren Mücahid, “Türkiye bizim kardeşimiz. İnanca dayalı çok ortak noktamız var.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’de bayram namazı sonrası Taliban’la ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, Türkiye ile Taliban’ın inancı arasında ters bir yan olmadığını söylemiş ve “Onlarla daha rahat görüşebileceğimizi düşünüyorum.” demişti.

Erdoğan’ın bu sözlerine Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid TRT Arabi’de yanıt verdi. Mücahid, Türkiye ile iyi ilişkilerde bulunmak istediklerini anlattı. Taliban sözcüsü, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz.”

İstanbul’da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan’ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Siyasal İslam hep aynı kafadır değişmez… İktidarda kalmak cihaddır bunun için her yol meşrudur…
    ZULM zulüm değil cihaddır…
    Yazıklar olsun hepinize…
    Son dinin yüzkarası zalimler..

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin