Taliban güçlendikçe, Türkiye’ye gelen Afgan göçmen sayısı artıyor

Afgan göçmenler

Ankara’da 3 noktada yapılan uygulamalarda, ülkeye yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 32 yabancı uyruklunun yakalandığı açıklandı. Afganistan’da güç kazanan Taliban yönetiminden kaçan Afgan göçmenleri çoğunlukla İran ve Türkiye’ye yöneldiği belirtiliyor. Taliban, cuma günkü açıklamasına göre, Afganistan’ın yüzde 85’inin kontrolünü ele geçirmiş durumda. Buna Türkmenistan ve İran sınırındaki iki hudut güvenliği noktası dahil.

Altındağ ve Gölbaşı ilçeleri ile AŞTİ’de uygulama yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, 32 Afganistan uyruklunun Türkiye’ye yasa dışı yollarla girdiğini tespit etti. Afganistan uyrukluların sınır dışı edilmeleri için gerekli işlemlerin başlatıldığı öğrenildi.

Aynı gün Kırklareli’nde, ülkeye yasa dışı yollarla girdiği tespit edilen 5 Afgan uyruklu yakalandı. Yakalanan Afganlar, Bulgaristan’da darbedilip Türkiye’ye gönderildiklerini öne sürdü.

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) Başkanı Metin Çorabatır’a göre, Taliban’ın ülke yönetimini tamamen ele geçirdikten sonra cezalandırılmaktan korkan özelikle kentli kesim ülkeyi terk etmeye başladı.

Hürriyet gazetesine konuşan Metin Çorabatır, bu kesimin Türkiye’ye gelmenin yollarını aradığını söylüyor: “Afganistan’da Kabil hükümetinin dayanamayacağı endişesi var ve bu durum insanları göç etmeye itiyor. Bunlar arasında Kabil hükümetinin memurları, öğrenciler, yüksek düzeyli çalışanlar da var.”

Metin Çorabatır’a göre bu kişiler Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmek yerine vize alarak yasal bir şekilde Türkiye’de güvenli bir gelecek kurmak istiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin