Süveyş Kanalı’nda karaya oturan The Ever Given yüzdürüldü, kanal trafiğe açıldı

Süveyş Kanalı’ndan geçişi sırasında karaya oturan 400 metre uzunluğundaki kuru yük gemisi The Ever Given 6 gün sonunda yüzdürüldü. Süveyş kanalı deniz trafiğine açıldı. Geçiş bekleyen gemi sayısı 400’ü aşmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, karaya oturan dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıkladı. Süveyş kanalını tıkayan 400 metre uzunluğundaki yük gemisi Ever Given’i kurtarma çalışmaları sürerken gemi 6 gün sonra bu sabah ilk kez hareket ettirildi. 20 bin konteyner taşıyan gemiyi sıkıştığı yerden kurtarmak ve yeniden hareket etmesini sağlamak için müdahalede bulunan römorkörların çalışmalarının ardından gemi yüzdürüldü.

The Ever Given, dünyanın en işlek ticaret yollarından Süveyş Kanalı’ndan geçerken 24 Mart’taki kum fırtınası ve kötü hava koşulları sonucu görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı. Salı gününden bu yana Süveyş Kanalı’ndan gemi geçişi yapılamıyordu. Geçiş için bekleyen gemilerin sayısı 400’ü geçmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin