Süt fabrikasında skandal görüntüler; kazanın içinde banyo yaptı!

Konya’daki bir süt fabrikasında çekildiği belirtilen skandal görüntüler sosyal medyada büyük tepki çekti. ‘Benefit Süt Toplama Merkezi’nde çekilen görüntülere göre bir kişi, süt dolu kazanın içerisinde banyo yapıyor. Sosyal paylaşım uygulaması TikTok üzerinden yayınlanan görüntüler büyük tepkiye neden oldu. Fabrikanın sahibi olduğu iddia edilen Uğur Turgut isimli şahsın sosyal medya hesabından paylaştığı videonun ardından Bakanlık harekete geçti. İşyeri kapatıldı. Torku’nun da aralarında bulunduğu bazı firmaların söz konusu işyerinden süt aldığı belirtildi.

İŞYERİ KAPATILDI, RUHSATI İPTAL EDİLDİ

Konuya ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, “Gıda güvenliğini hiçe sayan görüntüler üzerine söz konusu işletmeye ekiplerimiz ivedilikle yönlendirilmiştir” ifadelerini kullandı. Firma çalışanın işten çıkarıldığını duyururken, bir firma yetkilisi de banyo yapılan sıvının süt olmadığını öne sürdü. İş yeri, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatı üzerine kapatıldı.

SÜTLER İMHA EDİLDİ

Konya Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, iş yeri hakkında 4 yasal işlem uyguladıklarını belirtti. Ergin, “Bugün maalesef bizi de üzen bir olay. Sosyal medyada yayınlanan bir süt toplama ünitesinde bir kişinin süt banyosu yapmasıyla ilgili görüntü vardı. Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin de talimatıyla buraya denetime geldik. Gıda denetim ekiplerimizle birlikte denetimimizi yaptık. Sosyal medyada yayınlanan yeri tespit ettik. Birincisi, insan sağlığını riske soktuğu acil durumlardan dolayı 5996 Sayılı Kanununun 41’inci maddesinin ‘e’ bendine göre faaliyetten men cezası uygulayacağız. İkincisi 13 bin 934 lira para cezası uygulayacağız. Üçüncüsü, kişilerin sağlıklarını riske soktuğu için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak. Dördüncü olarak da var olan sütlerin imhası ve işletme onay belgelerinin iptali şeklinde uygulama yapacağız. İşletmeyi bugünden itibaren faaliyetten menediyoruz. Onay belgelerini iptal ediyoruz ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.”

ENKA VE TORKU’NUN TEDARİKÇİSİ

Benefit Süt Fabrikası’nın çok sayıda firmaya süt verdiği, bunlar arasında Enka ve Torku’nun da olduğu iddia edildi. Görüntülerde işçinin banyo yaptığı sıvının süt olduğunu belirten Ergin, “Görüntüde süt gibi görünüyor. Kişiyle ilgili işletme sahibi, gerekli işlemleri başlatıp işten çıkardığını söylüyor; ama o tabii işletmeyle ilgili, bizimle ilgili bir sorun değil. Biz işletmeyi baz alırız. Firma, piyasaya süt verdiklerini söylediler. Biz onunla ilgili çalışmaları da sürdürüyoruz.” dedi.

ÇALIŞAN DEĞİL, İŞYERİNİN SAHİBİ

Fabrikadan yapılan açıklamada söz konusu şahsın iş aktine son verildiği açıklandı. Ancak iddiaya göre şahıs çalışan değil, işyerinin sahibi. Ayrıca söz konusu sıvının süt olmadığı yönündeki açıklamanın da gerçeği yansıtmadığı bizzat Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin çalışması sonrası ortaya çıktı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin