Bebeğinize süslü değil sağlıklı kıyafetler alın!

Cilt sağlığı için giysi seçimleri önemli. Özellikle söz konusu bebeklerin giysileri olduğu zaman, dikkatli ve özenli olmakta fayda var. Uzmanlar, ‘bebeğiniz için yapacağınız alışverişlerde bilinçli hareket ederek sağlıklı seçimler yapmaya özen gösterin. Pamuk dışında polyester gibi ürünlerin kullanıldığı giysileri tercih etmeyin’ tavsiyesinde bulunuyor.

Bebeklerin cildi, özellikle dış ortama uyumları açısından oldukça hassastır. Bu nedenle giysi alışverişlerinde bazı hususlara dikkat edilerek yapılacak seçimler, bebek sağlığını olumsuz etkileyebilecek sonuçları da ortadan kaldırabiliyor. Mevsimden bağımsız, mümkünse organik, yüzde 100 pamuk, boyasız, yumuşak, esneyebilen, dikişlerinde sert iplik kullanılmamış, dikişi dışa bakan ürünler tercih edilmeli. Aksi takdirde bebek cildinde alerji başta olmak üzere tahriş, kuruluk, döküntü, enfeksiyon ve huzursuzluk gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ayakkabı seçimlerinde de yaklaşım, kaliteli ve doğal ürünlere yönelik olmalı. Ayağı sıkmayan, 0,5-1 cm ucunda boşluk olan, tabanı yumuşak ayakkabılar tercih edilmeli ve ayakkabı kullanımına mümkün olduğunca ilerleyen yaşta başlanmalı. Çünkü çocuğun çıplak ayakla yere basması ayak kasları gelişimi açısından oldukça önemli. Ortopedi hekimlerinin de tavsiyesi doğrultusunda, ilk yaşlarda ev ortamı uygunsa ayakkabısız gezmek daha faydalı.

Yıkarken saf su ve sabun kullanın

Yıkama esnasında saf su ve sabun kullanımına özen gösterilmeli. Giysilerin yıkanacağı su, yüksek olmayan bir ısıda olmalı ve eğer ürünün herhangi bir yıkama talimatı yoksa yıkama işlemi kumaşı deforme etmeyecek şekilde ayarlanmalı. Aynı şekilde, ütüleme de kumaşı tahriş etmeyecek şekilde yapılmalı.

7 altın kural

1- Ürünlerin bebeğinizin cildine zarar vermemesi için yüzde 100 pamuk kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat edin.

2- Rahat ve onu asla sıkmayacak giysiler seçin.

3- Yıkama talimatlarına uymaya özen gösterin.

4- Alerji yapabilecek giysiler seçmeyin. Örneğin, astım hastası bebeklerde ve çocuklarda yünlü kumaşlar hastalığı tetikleyebilir.

5- Ürünlerin iç dikişlerinde yer alan etiketlerin, bebek bezinin üzerine gelecek şekilde dikilmiş olmasına dikkat edin ve bebeğinizin rahatsız olmadığından emin olun.

6- Ense bölümündeki etiketler bebekleri rahatsız eder. Bu nedenle etiketlerin, kumaşa baskı olarak yapılanlarını tercih edin.

7- Kıyafetlerde bulunan çıt çıtların sağlam olmasına özen gösterin ve yıkandığında oksitlenme durumlarını takip edin.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin