‘Sürtük’ AKP’lilerin peşini bırakmıyor

AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe

TR724 HABER-KULİS | TUNA YILDIZ

Haziran 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde siyasi partiler, ülke genelinde çalışmalarına devam ediyor. Özellikle son dönemde ekonomideki sorunlar, dövizdeki istikrarsızlık ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı keskin demeçleri Ak Parti teşkilatlarını zor duruma düşürüyor. İl yöneticileri katılımcıların bazı sorularına cevap bile veremiyor.

Bunun son örneği İstanbul’da yaşandı. Siyasi kaynaklardan alınan bilgilere göre; Ak Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, geçtiğimiz hafta Malatyalı İş İnsanları Derneği (MİAD) yönetimini arayarak, hafta sonu için randevu talebinde bulundu. MİAD yönetimi de, derneklerinde farklı görüşte yüzlerce iş insanı olduğundan dolayı, siyasi bir propaganda olmaması koşuşuyla talebi kabul etti. Dernek üyeleri ile geçtiğimiz hafta Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı yönetim kurulu lüks bir otelde bir araya geldi.

Toplantının AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Gezi eylemlerine katılan yurttaşlara söylediği ‘sürtük’ kelimesinin ardından düzenlenmesi tepkileri artırdı. Edinilen bilgilere göre; kahvaltının ardından soru cevap faslı düzenlendi. Türkiye’nin tanınmış iş adamlarından birisi Kabaktepe ve ekibine ‘sürtük’ tepkisi gösterdi. Kendi kızlarının da Gezi eylemlerine katıldığını aktaran iş adamı, “Yahu sürtük kelimesi nasıl kullanılır. Benim kızlarım şimdi sürtük mü? Sürtük kelimesinin Anadolu’daki anlamı sizler biliyorsunuz. Neden böyle kırıcı bir dil kullanıyor. Sayın Cumhurbaşkanı, birkaç gün sonra bu dili düzeltmek yerine, yanlışında devam etti. Biz bu dili ve açıklamaları asla kabul etmiyoruz. Bu tepkimizi lütfen iletin.” dedi. Ak Parti il başkanı da bu dili asla tasvip etmediklerinin altını çizdi. Bu konuda Cumhurbaşkanı’na gereken tepkileri aktaracaklarını söyledi. Daha fazla yorumda bulunmak istemediğini kaydetti.

Başka bir iş adamı da enflasyon, kurdaki dengesizlik ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TÜSİAD’ı hedef alan açıklamalarını gündeme getirdi. Son altı aydır İstanbul’da inşaat faaliyetlerinin durma noktasına geldiğini aktaran iş adamı, “Bizler bir türlü önümüzü göremiyoruz. Hükümet bizlere yol gösterecekken, tamamen sorunlar yumağını kucağımıza itiyor. Bu enflasyon ve kur baskısının olduğu bir dönemde nasıl önümüzü göreceğiz. Yeni bir işe girmekten korkar oldu. İşler bu hale gelmişken, Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir de TÜSİAD’ı hedef alması kabul edilir gibi değil. Derneğin açıklamaların bende katılıyorum. Çünkü iş dünyası artık sağlıklı kararlar ve açıklamaları bekliyor.” şeklinde konuştu.

Ak Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve berberindeki yönetim ekibi, iş çevrelerinden gelen tepkilerden dolayı şok yaşadı. Gelen soruları ve tepkileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakın İstanbul ziyaretinde bil fiil aktaracağı sözünü vererek görüşmeden ayrıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin