Suriye’de gerilim artıyor: Rusya, S-300 füzelerini konuşlandırdı

Suriye’de ABD ve Rusya’nın anlaşmasıyla başlayan barış görüşmeleri sürecinin tamamen ortadan kalkmasıyla arka arkaya diplomatik ve askeri hamleler gelmeye başladı. ABD Savunma Bakanlığı’nın Suriye ile barış görüşmelerinin tamamen askıya alındığını duyurmasından sonra bugün Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’ye S-300 hava savunma sistemi gönderildiğini açıkladı. Daha önce Suriye’ye S-400 hava savunma sistemi kurmuştu.
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, S-300 sisteminin Tartus’taki üssün ve Rusya Filosu’ndaki gemilerin güvenliğinin havadan sağlanması amacıyla konuşlandırıldığını savundu.Batı basınında son günlerde çıkan haberleri değerlendiren Konaşenkov, S-300 sistemlerinin Suriye’de konuşlandırılmasının Batı’da tedirginlik yaratmasına anlam veremediklerini belirtti. Konaşenkov, “S-300, sadece savunma amaçlı bir sistem ve hiç kimse için tehdit oluşturmuyor. Kaldı ki, bilindiği gibi, S-300’ün denizde kullanılan versiyonu ‘Fort’ sistemi de, bölgede bulunan ‘Moskva’ güdümlü füze kruvazörü üzerinde faal durumda” ifadelerini kullandı.
RUSYA; ABD, TÜM ATEŞKES ANLAŞMALARINI BOZDU 
Öte yandan Konaşenkov, ABD’nin Suriye’deki tüm ateşkes anlaşmalarını bozduğunu ve teröristlerin güçlenmesini sağladığını ileri sürdü. Konaşenkov, ılımlı muhalifleri Fetih El Şam’dan ayırt edemeyen ABD’nin 9 Eylül’de sağlanan ateşkesle ilgili tüm anlaşmaları bozduğunu savundu.

AMERİKA: RUSYA ATEŞKES KONUSUNDA TAAHÜTLERİNE UYMADI
Buna karşın iki hafta önce Birleşmiş Milletler, ardından ABD yetkilileri, Esad Rejimi’nin ateşkese uymadığını, Rusya’nın bunu sağlama yönünde adım atmadığını söylemişti. ABD, Moskova’nın Suriye’deki ateşkes konusunda taahütlerine uymaması gerekçesiyle, dün itibariyle Suriye’de barışı sağlamak amacıyla Rusya ile yürütülen müzakelerin durdurulduğunu açıkladı.
Fox News bu açıklamadan önce, ismi açıklanmayan bazı ABD’li yetkililere dayanarak, sistemin hafta sonu yerleştirildiğini bildirmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby Pazartesi günü, “ABD, çatışmaların durdurulması anlaşmasının sürdürülmesi için Rusya ile yürütülen ikili görüşmelere katılımını durduruyor” açıklamasını kullanmıştı.

IŞİD POLEMİĞİ
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova ise Washington’ın kararını “üzüntüyle karşıladıklarını” belirtti ancak ABD’yi verdiği sözleri tutmamakla suçlamıştı.
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, “Rusya, IŞİD’le mücadeledeki hiçbir amacına ulaşamadı” diyen Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’e de yanıt verdi. Savunma Bakanlığı Sözcüsü, “Earnest’i gökyüzünden yeryüzüne döndürmek isterdik. Zira IŞİD, bilhassa ABD’nin bu örgütle mücadele etme ‘taklidi’ sayesinde tüm dünyanın gözü önünde Irak’ın kuzeyini ve sonra da neredeyse Suriye’nin tamamını ele geçirdi” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin