Sürgün sanatçı Ferhat Tunç: 12 Eylül’den beter ne varsa yaşadık

Sürgün sanatçı Ferhat Tunç, Türkiye’nin siyasi tarihinde yasakların, sansürlerin, kriminalize edilmelerin her zaman yaşandığın ancak AKP döneminde buna ‘tutuklanma, sürgün ve sivil ölüye dönüştürme’lerin de eklendiğini söyledi. Türkiye’de AKP ve küçük ortağı MHP’lilerin dıında hiç bir kesimin ‘özgür’ olmadığını anlatan Tunç, “Özellikle darbe girişiminden sonra 12 Eylül’den daha beter ne varsa karşılaştık.” dedi.

Hakkındaki davalar ve siyasi baskı nedeniyle hayatını Almanya’da sürdüren sanatçı Ferhat Tunç, Kronos’tan Selahattin Sevi’ye konuştu. Tunç’un açıklamalarından satır başları şöyle:
“Türkiye’nin siyasi tarihi, devlet geleneği ne yazık ki hiçbir döneminde demokratik olmadı. Demokrasiyle arasına koyduğu mesafeden de sanat çevresi olumsuz etkilendi. Konserlerin, şarkıların yasaklanması, sansür ve kriminalize edilme gibi pek çok şey hep vardı. Bu dönem toplumla bağını koparmayan sanatçılara daha sert halde yansırken, dava, tutuklama, sürgün ve sivil ölüye dönüştürme de eklendi.”

AKP’Lİ DEĞİLSEN, ÖZGÜR DEĞİLSİN

“Siyasi temayülünüzün, kimliklerinizin ne olduğunun bir yerde önemi kalmıyor; AKP’li, MHP’li değilseniz Türkiye’de özgür değilsiniz. Alevisinden Sünnisine, Türkünden Kürdüne, sosyalistinden liberaline, muhafazakârına kadar böyle. Tabii bu Alevinin, Kürdün ayrıca baskı altında olduğu gerçeğini yadsımadan söylüyorum; birimize yapılanın hepimizi etkilediğini anlatmak adına.”

SUÇ ÜRETİYORLAR

“Davaların sayısı sürekli olarak artıyor. Cumhurbaşkanı ve dönemin başbakanına yönelik yaptığım eleştiriler, hakaret sayılarak dava konusu yapıldı. Dünyanın her yerinde, davaya konu olan o sözlerim eleştiri, en fazla ağır eleştiri sayılır. Bunların dışında Twitter paylaşımlarımdan 5 ayrı dava üretildi. Üretildi diyorum çünkü ne yazık ki Türkiye’de yargı böyle işliyor. Suç saptanmıyor, suç üretiliyor. Kararın önceden verildiği bir yargılama metodu devrede ki bu, en basit tabiriyle hukukun yok sayılmasıdır. Bu davalardan birinde 2 yıl hapis cezası aldım ve İstinaftan çıkacak kararı bekliyorum. Duruşmalara katılmadığım için de neredeyse tüm davalara ilişkin hakkımda yakalama kararı çıkarıldı.”

AKP VE MHP’NİN SİCİLİNİN HERKES FARKINDA

“Aslında Avrupa’ya anlatmaya gerek yok; AKP-MHP iktidarının sicilinin herkes farkında. Bu nedenle yerel seçimler, genel seçimler Avrupa’da da önemseniyor. Türkiye’nin akıbeti merak ediliyor. Bir sözden, haberden, şarkıdan dolayı insanların yargılanmasını anlamaları çok kolay değil zaten. Ancak hükümetler, kurumlar nezdinde ne yazık ki Avrupa’nın da yetersiz kaldığını söylemek mümkün. Avrupa’nın artık AKP’nin mülteci şantajıyla hareket etmeyi bırakması lazım çünkü antidemokratik düzenler herkes için risk.”

YARGI TALİMATLA İŞLİYOR

“Türkiye’deki yargı süreçleri ne yazık ki talimatla, önceden verilen kararlarla işliyor. Bir İçişleri Bakanı’nın doğrudan haksız yere yargılanan sanatçıyı hedef alması ise bunun da ötesinde bir şey. Kaldı ki bu zatın hedef göstermesinin ardından hakkımdaki dava ve soruşturma sayıları arttı.”

12 EYLÜL’DEN BETER NE VARSA KARŞILAŞTIK

“Türkiye’nin bir dönemini demokrasiyle anarsak da bu dönemin daha sert olmadığını söylersek de ayıp ederiz. Diktatoryal reflekslerle hareket eden bir hükümet var ve yine şahsen on yıllardır bu kadar dava ve baskıyla, hedef göstermeyle karşılaşmamıştım. ‘Şimdi ‘sürekli bir darbe var’ sanki. 12 Eylül zihniyetinin devamı ve dahası niteliğinde. Özellikle darbe girişiminden sonra 12 Eylül’den daha beter ne varsa karşılaştık. O dönemlerde yaşatılanlar biçim değiştirmiş oldu.”

BUGÜN İKTİDARI AKLAYANLAR, YARIN ADINI ANMAYACAK

“Tarihte birçok benzer dönem var. Ama tarihe adını temiz yazdıranlar her zaman insanlık mücadelesi verenler olmuştur. Bugünler Türkiye’nin ne yazık ki en karanlık, her kesimden insanın mağdur edildiği, demokrasinin hatırlanmadığı ve hatta seçme-seçilme hakkının yok sayıldığı günler olacak tarihe geçecek. Kimler günah işlemiş ve kimler dilsiz şeytan olmuştur; kimler zalimin zulmüne boyun eğmemiştir; en önemlisi de tarihin bu notları olacak. Şimdi iktidarın suçlarını aklayanlar, iktidarın adını bile anamayacak çünkü tarih bugünleri bize yaşatanlara hiç de temiz bir sayfasını vermeyecek.”

1 YORUM

 1. Güzel yurdumun güzel insanları,
  Ne olur güzel insanların düşünce özgürlüğünü ellerinden almayın ..
  Akp li değilsen özgür değilsin hissi taşımak ağır bir yük ..
  Bir insan sözüyle, bir şarkıyla, veya bir haberle yargılanmamalı..
  Hepimiz misafiriz dünyada, ne olur sadece insanlığa değer verelim ..
  Bırakalım insanlar yanlış yapsın ve kendileri doğruyu bulsun ..
  Bir insan birinin katili değilse ve bir diğeri kimsenin bir şeyini çalmadıysa, öteki de kimseye tecavüz etmediyse, ne olur rahat bırakalım ..

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin