Süre doldu; İBB, İlim Yayma Vakfı’nın inşaatını mühürledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Süleymaniye Camisi’nin siluetini bozan İlim Yayma Vakfı’na ait binanın inşaatını verdiği sürenin dolması nedeniyle mühürledi. Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İstanbul’un tarihi ve manevi değerlerini korumada taviz vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Mimar Sinan eseri tarihi Süleymaniye Camisi’nin siluetini gölgeleyen inşaatın durdurulması için ilçe belediyesine verdiği üç günlük süre doldu. İnşaatın durdurulmadığını tespit eden İBB İmar Müdürlüğü yetkilileri, inşaatın kapısına mühür vurdu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Mühürlenme anına ait fotoğrafları da paylaşan İmamoğlu, “Bir vakıf tarafından yapımı devam eden ve Süleymaniye Camii’nin silüetini bozan yurt inşaatının durdurulması için tanıdığımız süre doldu. İnşaat, ekiplerimiz tarafından mühürlendi. İstanbul’un tarihi ve manevi değerlerini korumada taviz vermeyeceğiz.” dedi.

İLİM YAYMA DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İnşaatın gündemin ilk sırasına yerleşmesinin ardından İlim Yayma Vakfı bir açıklama yaparak, “Yapılan proje Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmıştır. Binanın eski ve yeni görsellerinden de anlaşılacağı üzere, tek kütle halinde, daha yüksek ve daha büyük bir bina yıkılarak yerine kademelendirilmiş, bölgenin tarihi siluetine uygun ve inşaat alanı daha küçük bir bina yapılmaktadır.” demişti. Tartışmanın sürmesi üzerine İlim Yayma Vakfı bir açıklama daha yaparak inşaattan ‘feragat’ ettiğini söylemişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin