Süper Lig’in geleceği karanlık 

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, son karşılaşmanın 16 Mart’ta oynandığı Süper Lig’e verilen koronavirüs arasının 12 Haziran’da sona ereceğini açıkladı. Futbol topu yeniden santraya gelecekti ama Özdemir’in açıklamasında yer alan ‘şimdilik’ kaydı dikkatlerden kaçmıyordu. Son günlerde takımlardan peş peşe gelen pozitif test sonuçları, sezonun akîbeti hakkında ipucu veriyor.

Koronavirüsün vurduğu sporun geleceği belirsizliğini korurken, Türkiye’de geçtiğimiz haftadan itibaren önemli gelişmeler oldu. Basketbol, voleybol ve hentbol liglerinde sezon iptal edildi. Maçlar oynanmayacak ve şampiyonun yanı sıra ligden düşmede olmayacak. Bu kararların bir nevi futbol için emsal teşkil etmesi beklentisi ortaya çıktı. Bu beklentinin karşılığı henüz yok. Ancak kulüplerden gelen peş peşe koronavirüs vâkaları 12 Haziran beklentisini zora soktu.

Futbolda ilk koronavirüs şoku Fatih Terim’in test sonuçlarının pozitif çıkmasıyla yaşanmıştı. İlerleyen günlerde Galatasaray yöneticisi Abdurrahim Albayrak’ın da sonuçları pozitif çıktı. Her iki isim tedavi sonrası sağlığına yeniden kavuştu. Liglerin tatil edilmesiyle futbol dünyasından gelen koronavirüs vakaları da kesildi. Mayıs başında takımların yeniden sahaya inmesiyle kulüplerden gelen vakalarda artmaya başladı. İlk haber Ankaragücü’nden geldi. Başkent ekibinin Senegalli futbolcusu Ricardo Faty’nin sonuçları pozitif çıkmıştı. Tedavi sonrası iyileşen Faty, taburcu olup sağlığına yeniden kavuştu.

Sonra Fenerbahçe’den gelen haber moralleri bozdu. Sarı-lacivertli ekipten yapılan açıklamada, iki kulüp çalışanı ve bir yöneticinin sonuçlarının pozitif olduğu belirtildi. Kulüplerden açıklamalar artık art arda gelmeye başlıyordu. TFF 1.Lig ekiplerinden Erzurumspor’dan yapılan açıklama tam şok etkisi yapıyordu. Tam 11 ismin sonuçları pozitif çıkmıştı. Kulüp, ‘4 futbolcumuz, 1 teknik heyet, 1 A takım personeli 5 kulüp çalışanının sonuçları pozitif çıktı’ açıklaması yaptı.

Üç büyüklerden Beşiktaş koronavirüs vâkasının görüldüğü kulüpler arasına adını ilk kez 8 Mayıs’ta yapılan test sonuçlarında yazdırdı. Beşiktaş, test sonuçlarında bir futbolcu ve kulüp çalışanının sonuçlarının pozitif çıktığını açıklıyordu. 13 Mayıs’ta yapılan testin sonuçları ise şoke ediciydi. Aralarında kulüp başkanı Ahmet Nur Çebi’nin de olduğu 8 isimde koronavirüse rastlanıyordu. Başkan Çebi’nin adı yazılıyordu ama diğer 7 ismin kim olduğu hakkında bilgi verilmedi. Beşiktaş’tan gelen açıklama sıcaklığını korurken, bu kez Kasımpaşa cephesinden iki futbolcunun sonuçlarının pozitif çıktığı bilgisi kamuoyuna açıklandı.

Nihat Özdemir 12 Haziran’da liglerin seyircisiz start alacağını açıklamıştı. Futbolcular mecburen yakın temasta olacak. Keza, stat görevlileri, sağlık çalışanları, teknik heyet, canlı yayın görevlileri… liste uzayıp gidiyor. Tribünler boş olacak ama onlarca isim mecburen sosyal mesafeyi korumadan temas edecek.

Fransa, Hollanda ve Belçika’da ligler sonlandırıldı. Türkiye için benzer durum hassaten futbol da zor gözüküyor. Gerekçe ‘duygusal’ sebepten. Kulüpler ekonomik olarak zaten dibe vurmuş durumda. Sezon sonlandırılırsa, canlı yayın geliri olmayacak. Yayıncı kuruluşun zaten ödemelerde yan çizdiği bir ortamda, kulüpler en önemli gelir kaleminden mahrum olacak. Bu durumda iflas kaçınılmaz olacak. Diğer yandan mevzu insan sağlığı olunca ekonomi ikinci plana düşmek zorunda.

Almanya’da sezon kaldığı yerden bu Cumartesi yeniden motor diyecek. Ancak Almanya, salgına karşı aldığı başarılı önlemlerle dikkat çekti. Yüksek vaka sayısına rağmen ölüm oranlarının en düşük olduğu ülkelerin başında yer aldı. Benzer durumu Türkiye için söylemek maalesef zor. Şeffaf bir süreç yönetildiği konusunda herkeste soru işaretleri var. Medyanın hâli ortada. Meslek grupları da susturulduğundan açıklanan rakamlar güven vermiyor. Yaşamlarına dikkat eden futbolcular ve kulüp çalışanlarında bu kadar vaka görülüyorsa, normal halkı varın siz düşünün! Ortaya çıkan peş peşe vakalar ligin geleceğini karanlığa itiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin