İçinde öğrencilerin kaldığı yurt binasını AKP’li Belediye gece yarısı baskınıyla yıktı

İstanbul’un Kağıthane ilçesinde bulunan ve “Süleymancılar” olarak bilinen Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerine bağlı olan Sadabad Talebe Yurdu, AKP’li Kağıthane Belediyesi tarafından yıkıldı.

Sadabat Eğitim ve Kültüre Hizmet Derneği’ne ait olan yurda sabahın erken saatlerinde polislerle birlikte gelen belediye ekipleri yıkımı gerçekleştirdi. Yurdun bağlı olduğu cemaatin mensupları yıkımı engellemek istese de başarılı olamadı.

Yurdun yıkılmasını engellemek isteyenlere polis müdahale ederken, biber gazı da kullanıldı. Kapının açılmaması üzerine belediye ekipleri balyozla kapıyı kırarak içeri girdi. Binanın tahliye edilmesi ve vatandaşların bölgeden uzaklaştırılmasının ardından 5 katlı yurt binası yıkıldı.

Belediye yurt için “kaçak ve riskli” iddiasında bulunurken Cemaat bu iddiayı reddediyor.

Kağıthane Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Çağlayan Mahallesi’ndeki Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman binasının risk tespiti için Kağıthane Kaymakamlığının talebi üzerine 31 Ocak 2017’de saha çalışmasının yapıldığı bildirildi. Açıklamada, yapının betonarme kısımlarından alınan numunelerden hazırlanan risk tespit raporuna göre, yurt ve lojman binasının “depreme karşı statik yönden tehlikeli, can ve mal güvenliği açısından riskli” olduğunun belirlendiği kaydedildi. Söz konusu alanda kalan kişilerin, 2017 yılında bu rapora yaptığı itirazın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca reddedildiği belirtilen açıklamada, “Bugün yıkımı gerçekleştirilen yurt ve lojman binasının bulunduğu alan, 1979 yılında hazine arazisi üzerine kaçak olarak ruhsatsız ve izinsiz olarak yapılmıştır. Arazinin mülkiyet sahibi Hazine’dir” ifadelerine yer verildi.

DERNEKTEN AÇIKLAMA: BİLDİRİM YAPILMADI, HUKUK TANIMAZLIK!

Sadabat Eğitime Hizmet ve Kültür Derneği ise yıkım kararı için kendilerine herhangi bir bildirimde bulunulmadığını kaydetti. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Buna gerekçe olarak da binanın eski ve yıpranmışlığı ifade edilmektedir. Halbuki belediye tarafından kabul edilen sertifikalı kuruluşlarca verilen raporlara göre binamız sağlamdır. Bu rapor dikkate alınmayıp her türlü hukuk ve usulün dışına çıkılarak 59 öğrenci ve personelimizin alelacele tahliyesi ve binanın yıkılması tamamen hukuk tanımazlıktır.”

2 YORUMLAR

  1. Ne yazayım? Bende kalp ve ciğer karşı karşıya. Dönen dolabın içinin açığa çıkıp ortadaki şeytan bir hata yapıp oyunu bozulacak diye ümitliyim. Milletin AK partisi Kuran okunan ve öğretilen bir yuvayı yıkmaz. Sabır ederiz ve suçlanan kendini AKlamak zorunda. AKsi halde ÷54 3 yılda ÷20nin altına düşme yolunda.
    Millete ve değerlerine inen balyoz, milletin gücüyle erir gider. Hayırlısı olur inşaallah

  2. Yikimi yaparken elinizdeki balyozlarla israilin filistinlilere yaptigi zulum den farksizdi gecenin dordunde Allah heppinizi islah etsin sozun bittigi yerdeyiz

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin