Süleyman Soylu’dan CHP’li belediyelerin bağış kampanyasına engel: Tek millet, tek bayrak, tek IBAN!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs salgını için başlattığı ‘Milli Dayanışma Kampanyası’ndan sonra harekete geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP’li belediyelerin başlattığı bağış kampanyasına engel oldu.

81 ilin valilerine bir genelge gönderen Soylu, belediyelerin valiliklerden izin almadan yardım kampanyası düzenleyemeyeceği, düzenleyenler hakkında soruşturma başlatılacağını bildirdi. Erdoğan’ın başlattığı bağış kampanyası sonrası Bakan Soylu’nun böyle bir genel yayınlaması vatandaşların tek bir yere kanalize edilerek bağışların tek bir merkezde toplanmak istenmesi yorumlarına sebep oldu.

İMAMOĞLU: SÜREÇ İSTANBULLULARIN DAYANIŞMASIYLA BÜYÜYECEK

Genelgenin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyelerin ve belediye başkanlarının bağış toplama ve bağış alma yetkisi olduğunu belirtti. İmamoğlu, “Bu süreç tamamen şeffaf ve İstanbulluların dayanışması ile büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, paylaştığı görselde 5393 Sayılı kanunun 15. maddesi ve 59. maddesi, 5216 sayılı kanunun 18. maddesi G bendi gereğince belediyelerin bağış alma yetkisi ve belediye başkanlarının da bağış kabul etme yetkisi olduğu hatırlatarak “Bağış yapmak isteyenlerin Belediyemizin hesaplarına her türlü yolla para yatırabileceklerini saygıyla duyururum” açıklaması yaptı.

Koronavirüs salgınının ardından İmamoğlu, düzenlenen yardım kampanyasıyla tespit edilecek 250 ila 300 bin aileye gıda kolilerini dağıtacaklarını açıklamıştı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 500 bin aileye düzenli gıda yardımı yapılacağına yönelik organize ve planlı bir çalışma başlattıklarını söylemişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, koranavirüs krizi nedeniyle işsiz kalan 40 bin aileye 400’er lira yatırılacağını kaydetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin