Süleyman Soylu: İBB’de terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik yürütülen ‘terör’ soruşturmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu’ya göre soruşturmaya konu olan kişilerin ‘terörle’ irtibatı tespit edildi. Soylu, “Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Terör irtibatlarıyla ilgili biz sorumluyuz. Terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi.” dedi.

Süleyman Soylu, Karabük Safranbolu’dan katıldığı NTV canlı yayınında Gökhan Gerçek’in gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bursa’da cezaevi aracına bombalı saldırı ile İstanbul Gaziosmanpaşa’da TÜGVA binasının yanında meydana gelen patlamayı değerlendirdi. Her iki saldırının da faillerini tespit ettiklerini anlattı. Soylu, “Bursa’daki eylemi MLKP, İstanbul’dakini ise DKP-BÖG örgütü gerçekleştirdi.” dedi.

GÜVENLİ BÖLGEDE BRİKET EVLER YAPIYORUZ

Sığınmacılar konusundaki bir soru üzerine ise bunun ‘siyasi malzeme’ yapılmaması gerektiğini anlattı. Soylu, “3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye’de. Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib’de briket evleri yapıyoruz. Önlem almasaydık kaçak göçmen sayısı 10 milyonu geçerdi.” iddiasında bulundu.

BAYRAM GİDİŞ-GELİŞLERİNE İZİN VERİLMEYECEK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bayram ziyareti için ülkelerine giden Suriyelerin geri gelmelerine gerek olmadığı yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Bayramlarda gidenler çok bir sayı değil. Geçen hafta itibariyle valilerimize ‘bayram izni verilmeyecek’ dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler. Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.”

113 BİN SURİYELİ OY KULLANACAK

Süleyman Soylu, oy kullanacak Suriyeli sayısını ise 113 bin 654 olarak açıkladı: “Suriye uyruklu 31 Mart itibarıyla 200 bin 950 kişi Türk vatandaşı oldu. Bunun 87 bin 296’sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye’de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ”900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı” diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Oy kullanabilecek kişi sayısı 113 bin 654.”

İBB’DE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

“İBB’ye yönelik terör bağlantılı kişilerin istihdam edildiği iddiasına yönelik soruşturmada son durum nedir?” sorusuna ise şu cevabı verdi: “Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Hukuka tüm kamu kuruluşları uymak durumunda. Kimsenin biz oy aldık istediğimizi yaparız gibi bir söz söyleme hakkı yok. Kısıtlar belli. Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Terör irtibatlarıyla ilgili biz sorumluyuz. Terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin