Süleyman Soylu, ağır darp ve işkenceyi savundu: Eyvallah demeyiz!

Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ağır polis şiddetine maruz kalan Furkan Vakfı gönüllülerine hakaret etti. Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul için, “Karşımızda hakikaten bir şaklaban var. Başka yerlerden talimat alan bir adam var” ifadesini kullanan Soylu, anayasal gösteri ve yürüyüş haklarını kullanan insanların öldüresiye dövülmesi konusunda ise tek kelime etmedi. Aksine, “Kimse kusura bakmasın, eyvallah demeyiz yani!” diyerek işkence ve darp olaylarına destek verdi.

Adana’da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın yürüyüşüne katılanlara polis biber gazı ve coplarla saldırmış, gözaltına alınanlar olmuştu. Anayasal gösteri haklarını kullanan ve hiç bir şiddet içermeyen protesto eylemlerini yapan insanlar feci şekilde dövülmüş, hastanelik edilmişti.

TV NET’te canlı yayında konuşan Süleyman Soylu, 4-4,5 aydır ‘Kuytulcular’ diye hitap ettiği grubun 50’nin üzerinde yasa dışı eylem gerçekleştirmeye çalıştığını savundu. Daha önce yalan olduğu ortaya çıkan adam kaçırma ve tehdit iddiasını tekrarlayan Soylu, aynı şekilde bir doktorun da tehdit edildiğini, emniyet teşkilatının olay gerçekleşmeden suçluları yakaladığını iddia etti.

POLİSİN TEDBİR ALMA HAKKI VAR!

Soylu, “Neticede, siz eğer bir sokak yürüyüşü yapacaksanız veya bir gösteri yapacaksanız, 2911’e göre bunun kanunu var. Eğer bunu yapmazsa, kanunun gereğini yerine getirmezseniz elbette ki polisin de orada diğer insanların hayatlarının, özgürlüklerinin, hürriyetlerinin, rahatlarının kısıtlanmamasını temin etmek için tedbir alma hakkı var. Bu sadece burada, Mersin’de de var. Başka illerde de var. Sadece Adana’da dediğim süre içerisinde, çok kısa bir süre içerisinde, 4,5 aylık bir zaman dilimi içerisinde 50’nin üzerinde bu eylemleri yapmış. Yani biz buna kimse kusura bakmasın, eyvallah demeyiz yani.” dedi.

Furkan Vakfı üyeleri, polisin ağır darp ve işkencesine maruz kaldı. Hiç bir şiddet gösterisinde bulunmayan insanlar, coplarla öldüresiye dövüldü.

AĞIR DARPLA İLGİLİ TEK KELİME ETMEDİ

Eylemle ilgili sosyal medyada kullanılan hesapların yüzde 45’inin sahte, yüzde 55’inin ise muhalif gruplar olduğunu anlatan Soylu, onlarca darp ve işkence görüntüsüne rağmen, grupların etkinliklerini azaltmak için şiddete başvurmadan çalıştıklarını söyledi. “Alparslan Kuytul kökü dışarda olan bir adamdır.” diyen Soylu, “Karşımızda hakikaten bir şaklaban var. Başka yerlerden talimat alan bir adam var.” diye konuştu.

28 ŞUBAT KARŞILAŞTIRMASI DOĞRU DEĞİL

Adana’daki olayları 28 Şubat’la aynı kefeye koymaya çalışanlar olduğunu ve bunun doğru bir yaklaşım olmadığını belirten Soylu, “28 Şubat’taki yaklaşımın asaletine halel getirir. Yani orada insanların kendi özgürlüklerini, kendi hürriyetlerini savunmasının asaletine halel getirir. Böyle bir değerlendirme, böyle bir kıyas ve böyle bir karşılaştırma yapılamaz. Bu doğru bir yaklaşım değil.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin