Şule Yüksel Şenler vefat etti

1960’lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazanan gazeteci yazar Şule Yüksel Şenler, İstanbul’da yaklaşık 8 aydır tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

28 Şubat’ta başörtüsü ilgili mücadele yer alan Şenler’in en bilinen eseri Huzur Sokağı isimli roman oldu. Şenler, 2018’de bu eseriyle Necmettin Erbakan Ödülleri, Düşünce ve Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Şenler, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a yakınlığıyla da biliniyordu.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Gazi Yiğitbaşı, tedavisi 8 aydır süren ve 5 ay yoğun bakım gözetimi altında tutulan gazeteci-yazar Şule Yüksel Şenler’in, zatürreye bağlı septik şok nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Yiğitbaşı, yaptığı yazılı açıklamada, Şenler’in konjestif kalp yetmezliği ve pnömoni (zatürre) tanılarıyla 4 Nisan’da hastanenin yoğun bakım ünitesine yatırıldığını belirtti.

Şenler’in 5 aya yakın takip süresi boyunca yakın tıbbi bakım altında tutulduğunu aktaran Yiğitbaşı, “Ancak bugün saat 12.30’da tüm müdahalelere rağmen pnömoniye bağlı septik şok nedeniyle kaybedilmiştir. Kendisine rahmet, sevdiklerine sabırlar dileriz.” ifadelerini kullandı.

Şenler’in cenaze namazı yarın öğle namazının ardından Eyüp Sultan Camisi’nde kılınacak, namazın ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedilecek.

ŞULE YÜKSEL ŞENLER KİMDİR?

Şule Yüksel Şenler 29 Mayıs 1938 tarihinde Kayseri’de doğdu. 1960’lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazandı.

Aslen Kıbrıslıdır. Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Bu, onun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965’te tesettüre girdi. Yeni İstiklal gazetesindeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Anadolu’yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlatmıştır. Onu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü şulebaşı olarak anılmaya başlandı.

CUMHURBAŞKANINA YAZDIĞI MEKTUP YÜZÜNDEN 8 AY HAPİS YATTI

Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası yaptı. Bugün gazetesinde 1967-71’de köşe yazarı idi. Seher Vakti dergisinin başyazarı oldu. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a yazdığı mektup yüzünden 8 ay hapis cezası aldı ve 1971’de hapis yattı.

1980’den sonra Milli Gazete’de yazmaya başladı. Önce bu gazetede tefrik edilen sonra roman olarak basılan Huzur Sokağı, muhafazakar camiayının en çok okuduğu kitaplar arasına girdi.

ERDOĞAN’IN MESAJI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Şule Yüksel Şenler için Twitter’da taziye mesajı yayınladı. Erdoğan, ”Başörtüsü mücadelesinin öncü isimlerinden, ömrünü gençliğin şuurlandırılmasına adayan değerli yazar Şule Yüksel Şenler Hanımefendi’nin vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.” dedi.

1 YORUM

  1. ALLAH RAHMET ETSİN…

    Zalimin yanında yer alan müminlere Allah rahmet etsin derken içimden bir ses bu temennime engel oluyor. Bizi bu duruma düşürenlerden hakkımı helal etmiyorum. Şule Yüksel Şenlerden Allah rahmet etsin diyorum, ama bazılarına böyle diyemiyorum.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin