Su üzerindeki kent: Stockholm

ÖZEL HABER | HASAN CÜCÜK

İskandinavya’nın nüfus olarak en büyük ülkesi olan İsveç’in görsel bir şölen sunan başkenti Stockholm, sadece bu ülkenin değil İskandinavya’nın en güzel kenti olarak öne çıkar. Kopenhag’da yaşayıpta Stockholm’e bu ünvanı vermek kolay olmasa da İsveç’in başkenti farklı coğrafi görünümüyle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Yazılı literatürde Stockholm ismine ilk kez 1252 yılında rastlanır. Eric Tarihçesi adlı 1320’li yıllarda yazılan esere göre şehir Birger Karl tarafından İsveç’i yabancı gemici akımlarından ve o tarihin en büyük şehri Sigtuna üzerinden yapılan baskınlardan korumak için kurulmuştur. Yapılan ilk bina Baltık deniziyle Mälaren gölü arasındaki deniz trafiğini kontrol amacıyla yapılmış olan kaledir. Takip eden 20 yılda Magnus Ladulås tarafından geliştirilen kent, 1270 yılında kitaplara önemli bir ticaret şehri, 1289 yılında ise İsveç’in en kalabalık şehri olarak girmiştir. Günümüzde İsveçlilerce İskandinavya’nın başkenti olarak kabul edilen Stockholm, etimolojik olarak holm = kütük ve stock = adacık yani kütükadası anlamına gelmektedir.

15. yüzyılda ilk nüfus sayımı yapılmış ve şehrin 1100 ev ve 6 bin nüfustan mürekkep olduğu anlaşılmıştır. Bu yüzyılda bölge Danimarka idaresindeydi. Stockholm’ün ticari ve stratejik önemi, Danimarka Krallığının Kalmar Birliği ile ulusal bağımsızlık çatışmaları çıkmasına sebebiyet verdi. İsveçli Sten Sture, Stockholm halkının desteğiyle Danimarka Kralı I. Christian’a karşı büyük bir zafer kazandı. Torunu 2. Christian Stockholm’ü geri almak için 1518’den 1520’ye kadar uğraştı ve başarılı oldu. 8 Kasım 1520 günü tarihe Stockholm Kan Banyosu adıyla geçti. Ancak bu kanlı çatışma daha büyük ayaklanmalara ve sonunda da Kalmar Birliği’nın yıkılmasına neden oldu. Bu hadiseden sonra ülkeye esas monarşiyi getiren Gustav Vasa kral oldu ve Stockholm’ü başkent olarak ilan etti. Ancak şehir başkent resmi ünvanını 1634’te aldı. Bu dönemde soyluların oturduğu Şövalyeler Sarayı başta olmak üzere en güzel saraylar inşa edildi.

Günümüzde Stockholm, 14 ada üzerinde kuruludur. Kent sınırları içerisinde yer alan toprakların yüzde 40’ı park ve yeşil alanlardan oluşmaktadır. Kuzeyin Venedik’i adlandırmasına da sahip olan kent, dünyanın tabiat güzellikleriyle ön plana çıkan en harika başkentlerinden biridir. Adacıklar, kayalar ve 24 bin  adadan meydana gelen Stockholm takımadaları, dünyadaki benzerlerinden daha güzeldir. Kentte ağır sanayinin olmayışı, Stockholm’ün tabii güzelliklerinin korunmasında önemli bir rol oynamıştır. Ülkenin nüfusu en yüksek kenti Stockholm, aynı zamanda İsveç’in politika, finans ve ekonomi merkezidir.

Stockholm | İsveç

Stockholm, Ortaçağ’dan kalma Gamla Stan yerleşim yeri, tarihi ve kültürel eserleri, sayısız müzeleri, yeşil ve su alanları, adaları, takımadaları, su kanalları, parkları ve müthiş kent manzarasıyla tam bir turistik kenttir. Kentin sizleri hayretler içinde bırakacak yönleri suyla kaplı alanları ve özgün semtleridir.

Stockholm | İsveç

Stadsholmen Adası’nda bulunan Gamla Stan, kentin en eski bölümüdür. Burada, kentin benzersiz mimarilerini ve yapılarını bulursunuz. Şehrin en önemli sembollerinden Belediye Binası (Stadshuset) ülkenin en mükemmel yapılarındandır. Bina  8 milyon kırmızı tuğladan oluşur ve 106 metre yüksekliğinde bir kuleye sahiptir.. Bu yegane yapı, sanat hazineleri ve şölenleriyle bilinir. Nobel ödülleri burada takdim edilir.

Gamla Stan’da yer alan Kraliyet Sarayı (Kungliga Slottet)  608 odayı bünyesinde barındırır, yapımı 1750’lerde tamamlanmıştır. Stockholm’deki saraylardan biri ise Drottningholm’dur. Burası halihazırda ülkenin kralının ikamet yeridir. Kral ve ailesi orada bulunduğunda bile ziyarete açıktır. Sarayın salonlarından birinde bulunan ve 19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa’yı yöneten kişileri gösteren portrelerden biri Sultan Abdülmecid’e aittir. Saray bünyesinde 1766 yılında yapılan tiyatro ise halen kullanılıyor ve dönemin müzik aletlerini çalan orkestra elemanları sizi zaman makinesinde bir yolculuğa götürür. Stockholm’de yer alan Globe Arena, dünyanın küre biçimindeki  büyük yapılarındandır. Bu spor ve kültür arenası, 16 bin  kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Stockholm tam bir müzeler şehridir. Milli Müzede tablolar, el sanatları, çizimler, grafikler ve heykellerden oluşan çok zengin bir koleksiyon vardır. İsveç Doğa Tarihi Müzesi, doğa ve kentin tabii çevresiyle ilgili her şeyi öğrenmek için mükemmel bir yerdir. Adını İsveç donanmasının gururu olması için yapılan ama denize indirildikten birkaç dakika sonra 450 mürettebatıyla birlikte 1628 yılında batan Vasa’dan alan Vasa müzesi, 333 yılını Stockholm Limanı’nın derinliklerinde geçirdikten sonra, çok büyük paralar harcanarak denizden çıkarılıp restore edilmiş ve şu anda da tek parça halinde bulunan tarihi gemiye ev sahipliği yapar.

Stockholm | İsveç

İskandinavya’nın kültür başkenti olarak takdir toplayan Stockholm, 1998 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti olarak adlandırılmıştır. Kentte bulunan 70’in üzerinde müze, 57 tiyatro, iki dans tiyatrosu, 96 sinema tiyatrosu, çok sayıda konser salonu, Kraliyet Operası ve Balesi, 129 sanat galerisi, Stockholm’ün kültürel birikimini anlatmak açısından önemli ipuçlarıdır. Kentin İsveç stili ile süslenmiş yeraltı metrosu, bir tür sanat galerisi olarak değerlendirilebilir.

Stockholm’ün kültürel varlığından söz ederken, Stockholm doğumlu Alfred Nobel’den bahsetmeden geçmek mümkün değil. Dinamitin mucidi olarak tarihe geçen Nobel, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul gören Nobel Ödülleri Yarışmasının hayat geçirilmesini vasiyet eden kişidir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin